Przejdź do treści strony

Tkanina artystyczna

Nauczyciel prowadzący: Beata Pizoń-Jeziorowska

25 maja 2020

Dzień dobry!

ARTYSTYCZNY PARASOL

Dzisiaj chcę Wam zaproponować ćwiczenie, w którym możecie popracować na elemencie przestrzennym. Wystarczy stary lub nowy parasol, trochę materiałów dekoracyjnych i Wasza wyobraźnia.

Prawdopodobnie w waszym domu tez znajduje się kilka parasoli i nie wszystkie są używane. Możecie wykorzystać jeden z nich, najlepiej żeby był jednolity w kolorze, bez wzorów- czarny, biały, żółty?... Będzie Wam łatwiej zakomponować na nim własne elementy które sprawią że zwykły, nudny parasol przeobrazi się w przedmiot niezwykły, a może w małe dzieło sztuki?

Jak to zrobić? Zaczynamy od obejrzenia inspiracji – zdjęć, gdzie zobaczycie jak pomocą elementów płaskich lub przestrzennych parasole zostały atrakcyjnie „zaczarowane”.

Możemy malować na nich specjalnymi farbami lub tuszami do tkanin syntetycznych albo farbami akrylowymi.

Ważny jest również nasz motyw dekoracyjny. Jak ma być zakomponowany? Symetrycznie? Asymetrycznie? Czy ma się powtarzać? być pojedynczym element na jednolitym tle tworzyć okrąg?

Jest również możliwość przestrzennego kształtowania dekoracji parasola – możemy doszywać tasiemki, sztuczne kwiaty, liście czy motywy które sami wytniemy z materiałów typu folia, tkanina, futerko, koronka, gotowe aplikacje pasmanteryjne.

Pamiętajcie o tym ze konstrukcja parasola jest rytmiczna, wystarczy więc że opracujecie jedno pole i powtórzycie ten element wg własnego uznania – na każdym polu, co drugie pole? Weźcie pod uwagę funkcję – czy tworzycie parasol ozdobny – np. na bal? do przedstawienia teatralnego? Czy ma służyć do wyjścia na deszcz, wtedy materiały które zastosujecie musza być wodoodporne. A więc miłej pracy!

11 maja 2020

Dzień dobry!

Dzisiaj pobawimy się w projektowanie sukni , ale zrobimy to kreatywnie.

Wielcy projektanci szkicują wizję swoich pomysłów na modelach sylwetki. Zastanawiają się nad charakterem kreacji a także biorą pod uwagę dla kogo będzie przeznaczona – dla młodzieży, osoby dorosłej? Poszukują odpowiednich tkanin i dodatków, a potem następuje realizacja projektu czyli jej uszycie.

My zastanowimy się nad kształtem naszej sukni, chodzi o to by na jej powierzchni można było ukazać desenie, wzory, kształty - które pojawiają się w naszym otoczeniu - zakomponujmy ją! Wymyślimy kształt sukni, ale potraktujemy go jako ażur - wytniemy otwór o ozdobnym kształcie, skomponowany tak, aby prześwitywała przez nie płaszczyzna tła.

W ten sposób „zaprojektujemy”, „poszukamy” wzoru na materiał naszej sukienki. Na zdjęciach macie przykłady takich rozwiązań.

Możecie skorzystać z kształtów na zdjęciu, wykorzystać jak szablon gotowego kształtu sukienki. Możecie tez na kartce z bloku technicznego, tekturze narysować własny kształt , wyciąć ażur i poszukać pięknych deseni w otoczeniu. Co to może być? - tkanina obiciowa waszego fotela, motyw kwitnących kwiatów, liści lub inny wzór z natury. Robimy zdjęcia, zmieniamy motywy i nasza kolekcja szybko się zmienia! Wysyłam tez sylwetkę do narysowania własnego projektu, może Was zachęci do własnych szkiców postaci. Miłej pracy i poszukiwań w plenerze!

Jak narysować sylwetkę

Przysyłajcie zdjęcia Waszych prac na maila bpizon-jeziorowska@platyczniak.opole.pl

4 maja 2020

Dzień dobry!

Dzisiaj proponuję poszukiwania w domowych zasobach z tkaninami, resztkami wstążek, tasiemek, materiałów, które maja interesujący wzór a nie są już potrzebne.

Może znajdziecie również resztki futerka, koraliki, cekiny lub inne ozdoby, które można twórczo wykorzystać.

Pretekstem do naszej zabawy plastycznej będzie kompozycja pasowa, na bazie której stworzycie prostą bransoletę.

Na przygotowanym pasku z dżinsu lub innej sztywniejszej tkaniny ułóżcie przyszyjcie, lub naklejcie naszyjcie kawałki tkanin, koraliki, i inne materiały, które posiadacie. Na naszym przykładzie widzicie haft krzyżykowy – wiem, że są wśród Was osoby, które lubią haftować – można więc połączyć kilka technik!

Aby brzegi tkaniny wyglądały estetycznie można je okleić tasiemką, podwinąć pod spód i obszyć lub wykończyć szwem obrzucającym, który pokazałam w lekcji o breloczku.

To co wykonacie, zależy od Waszej pomysłowości i cierpliwości. Można naszyć elementy które będą przestrzenne – guziki korale, kawałki futerka…

Zapięcie możecie zrobić z ciekawego drewnianego guzika i kawałka rzemyka lub ozdobnego sznurka jako pętelkę. Jeśli macie – można nakleić rzepa za pomocą ciepłego kleju. Przysyłajcie swoje prace na podany na stronie mail!

Miłego zabawy plastycznej!

Przysyłajcie zdjęcia Waszych prac na maila bpizon-jeziorowska@platyczniak.opole.pl

27 kwiecień 2020

Dzień dobry!

Dzisiaj zmienimy trochę sposób pracy – proponuję różne techniki plastyczne, które możecie wypróbować na małych formatach kartek.

Jeśli się Wam któraś spodoba, spróbujcie większych formatów.

Można również połączyć 2, 3 techniki w jednej pracy jeśli macie taka ochotę, a wyobraźnia podpowiada jakiś ciekawy i tajemniczy temat!

Wypróbujcie techniki – niech hasłem będzie „Tajemniczy pejzaż”, „Miejsce z mojej wyobraźni”… Oto one:
Pracę w technice kalkografu wykonujcie z Rodzicami, aby nie poparzyć się żelazkiem! Miłej pracy! Przysyłajcie prace na naszego maila.

20 kwiecień 2020

Dzień dobry!

Dzisiaj propozycja trochę wiosenna, zachęcam Was do wykonania „breloczka”, Sowy z wełny, bez używania drutów czy szydełka, używając własnych dłoni i palców które zastąpią nam druty do robótek. Po otwarciu linka zobaczycie tez propozycje innych form zwierzęcych zrobionych ta sama metodą. Bawcie się dobrze!

Sposób wykonania sówki ilustruje krok po kroku film

Zastosujcie ciekawe kolory, możecie zrobić kilka wersji kolorystycznych!

Myślę, że technika jest ciekawa i dostarczy Wam radości podczas pracy!

Wełnę znajdziecie pewnie w domowym „sezamie”! zachęcam do wysyłania zdjęć Waszych prac na podanego maila.

6 kwiecień 2020

Dzień dobry!

Dzisiaj polecam Wam wykonanie małego ćwiczenia z kolorowych kawałków resztek tkanin, które na pewno znajdziecie w domu. Posłużymy się techniką warstwowego naszywania jednych na drugie czyli aplikacją. Dla inspiracji popatrzymy na zdjęcie. Nasz temat może być dowolny.

Może to być postać, motyw zwierzęcy, roślinny, ale powinien być prosty w kształcie, aby udało się Wam za pomocą ściegu brzegowego naszywać kawałki tkaniny i wykończyć ładnie brzeg – dbamy o estetykę.

Tutaj pokazuję jak wykonywać ściegi, można zrobić to innym, wiem ze kilka znacie, lub wymyślić własny.

Użyjcie ciekawych tkanin, zestawcie je, porównajcie które lepiej się nadają do Waszej kompozycji.

Skończony element – aplikację możecie wykorzystać naklejając go na papier jako pocztówka, lub jako oryginalna naszywka na ubiór czy plecak.

Można dodać koraliki, cekiny czy inne dodatki które macie.

Cierpliwości i miłej pracy!

30 marzec 2020

Witajcie!

Ponieważ ostatnio uczymy się w domu, proponuję Wam małe zadanie plastyczne, mam nadzieję ze się Wam spodoba.

„MINI NOTATNIK – SEKRETNIK”

Materiały do wykonania znajdziecie na pewno w domu: kartonik lub grubszy papier, klej magik, skrawki tkanin, kolorowych gazet, papier kolorowy, pisaki, kredki – co kto lubi. Jeśli ktoś ma narzędzie do batiku – może tkaninę przygotować SAMA, SAM… a następnie okleić nimi strony mini zeszyciku. Zróbcie to dwustronnie, podobnie jak na zdjęciach, które mogą być inspiracją.

  1. Na karteczkach narysujcie, namalujcie lub oklejcie batikową tkaniną SWOJE WZORY, ZWIERZĘTA, POSTACIE SŁOWA, ornamenty, może wierszyki? Temat i treść zależy od Was.
  2. Zastosujcie swoje ulubione kolory i środki wyrazy plastycznego: linia, plama, faktura – wyrazimy w ten sposób emocje
  3. Złóżcie je razem i połączcie w całość – dziurkacz i wstążeczka, zszycie, sklejenie grzbietu paskiem tkaniny lub papieru.
  4. Jeśli macie ochotę można przysłać zdjęcie gotowej pracy do mnie, to proszę wysyłajcie !zdjęcia najciekawszych prac znajdą się na stronie naszego Plastyczniaka! Miłej pracy!

    Kontakt z nauczycielem pod adresem e-mail: bpizon-jeziorowska@plastyczniak.opole.pl