Przejdź do treści strony

Rzeźba

Nauczyciel prowadzący: Robert Suchiński

Kontakt z nauczycielem pod adresem e-mail: rsuchinski@plastyczniak.opole.pl

10.05.2021

Rzeźba geometryczna

26.04.2021

Moi drodzy.

Przez następne dwa tygodnie proponuję Wam wykonanie rzeźb przy pomocy grubszej folii aluminiowej. Potrzebne materiały to jak się domyślacie folia aluminiowa, odpowiedniej grubości jest ta z aluminiowych tacek do grilla. Chciałbym abyście przy pomocy patyczków, tępych ołówków, starych końcówek długopisu itp. stworzyli ornament. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś z was znajdzie bardzo ciekawy wzór. Potem można oczywiście podbarwić. Oczywiście może być własny inny pomysł tylko inspirowany tym co zobaczycie. Bardzo jestem ciekaw co wymyślicie, koniecznie sfotografujcie i wyślijcie do mnie co wyszło. Bo póki co za wiele nie wstawiacie.

12.04.2021

Mam nadzieję, że chociaż chwilę odpoczęliście od Internetu i spędziliście dobry świąteczny czas. Pewnie macie poprzednie zadanie (proszę podeślijcie zdjęcie pracy - chętnie zobaczę). W tym tygodniu pobawcie się fakturą. Spróbujcie zrobić sobie jakiś drobny element biżuteryjny. Może to być brożka, koraliki do bransolety lub kolczyki. To co ważne aby poza kształtem rzeczą, nad którą się skupicie będzie faktura (odciski różnych przedmiotów). Życzę udanej i kreatywnej pracy. Przykłady macie poniżej.

15.03.2021

W tym tygodniu proponuję Wam wykonanie rzeźb przy pomocy znalezionych kamieni. Potrzebne materiały to jak się domyślacie kamienie przyda się jeszcze klej, sznurek, farba. Chciałbym abyście przy pomocy kilku kamieni o różnych kształtach stworzyli postacie których bohaterami będą figury umieszczone na kartach. W zasadzie trzy figury król, dama, walet. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś z was znajdzie bardzo ciekawy kształt kamienia idealny do tego co wymyślił to może użyć tylko jednego ale za to dobrze pomalowanego.

Oczywiście może być własny pomysł tylko inspirowany tym co zobaczycie. Bardzo jestem ciekaw co wymyślicie, koniecznie sfotografujcie i wyślijcie do mnie co wyszło. Bo póki co za wiele nie wstawiacie.

Pozdrawiam ciepło

22.02.2021

W tym tygodniu proponuję Wam wykonanie rzeźb na podstawie postaci wybitnego polskiego ilustratora Józefa Wilkonia. Potrzebne materiały to karton lub sztywniejsza kartka, klej, zszywacz i nożyczki. Chciałbym abyście skopiowali któregoś zwierzaka naszego bohatera. Wydaje mi się, że najbardziej do kartonu najbardziej będą pasować zwierzaki z blachy, ale zostawiam wam swobodę w tym zakresie.

Oczywiście może być własny pomysł tylko inspirowany tym, co zobaczycie. Bardzo jestem ciekaw co wymyślicie, koniecznie sfotografujcie i wyślijcie do mnie co wyszło. Bo póki co za wiele nie wstawiacie.

Pozdrawiam ciepło

8.02.2021

W tym tygodniu proponuję Wam wykonanie rzeźby żaby z papieru kolorowego. Potrzebne materiały to tylko papier kolorowy, klej i nożyczki. Pomysły dołączam na załączonych filmikach. Będziecie mieć trzy sposoby na zrobienie żaby.

Oczywiście możecie stworzyć własny pomysł ale myślę, że można by nauczyć się takiego sposobu. Bardzo jestem ciekaw co wymyślicie, koniecznie sfotografujcie i wyślijcie do mnie co wyszło. Bo póki co za wiele nie wstawiacie.

Pozdrawiam ciepło

25.01.2021

Witajcie kółkowicze!

Mam nadzieję, że wykonaliście zadanie z poprzedniego tygodnia (proszę podeślijcie zdjęcie pracy - chętnie zobaczę).

W tym tygodniu pobawcie się folią aluminiową. Wykonajcie postać w ruchu z tego materiału. Podsyłam link do filmiku, który będzie bardzo pomocny.

Życzę udanej i kreatywnej pracy. Pamiętajcie, to ma być wasza praca, wymyślcie swój ruch, bieg, skok itp.

18.01.2021

Witajcie Drodzy Kółkowicze.

W tym tygodniu proponuję Wam wykonanie specyficznej płaskorzeźby. Potrzebne materiały to tylko karton, klej i sznurek lub włóczka, a nawet zwinięty papier. Pomysły dołączam na załączonych zdjęciach i filmie.

Oczywiście możecie stworzyć własny pomysł: portret, zwierzę, krajobraz lub coś, co Wam wpadnie do głowy. Bardzo jestem ciekaw co wymyślicie, koniecznie sfotografujcie i wyślijcie do mnie.

Wasz nauczyciel rzeźby Robert Suchiński.

PS. Pozwólcie, że pokażę Wam co ostatnio wysłała Amelia Bronowicka.

14.12.2020

Drogie uczestniczki i drodzy uczestnicy zajęć rzeźby "Ogniska Plastycznego" jak się macie. Ja osobiście już tęsknię za wami. Jestem bardzo ciekaw waszych prac. Niestety nie mam od was wielu odpowiedzi. Dzisiaj o godzinie 4.04 podejmiemy kolejną próbę spotkania online na skype oto link:

join.skype.com/invite/dAIGTAJdDz1l

7.12.2020

Kolorem zmieniamy przestrzeń

Moi drodzy,
tydzień temu czekałem na wasze prace na mailu i na skype niestety nie udało nam się.

Oczywiście czekam i w tym tygodniu czyli za parę godzin. O 4.04 kliknijcie ten link:
https://join.skype.com/invite/dAIGTAJdDz1l

Jeżeli macie cokolwiek zrobione wyślijcie zdjęcia (2 lub 3) na maila, a wtedy bez problemu mogę wam zrobić korektę. Na zajęciach w poniedziałek omówimy sobie prace po raz ostatni chyba oraz omówimy przyszły temat.

Chciałbym wam zaproponować tym razem zabawy z przestrzenią, a może bardziej z kształtami. Tematem będzie “Kolorem zmieniamy przestrzeń”.

Postępujcie w następującej kolejności:

  • Weźcie sobie dwa małe co ważne zbędne przedmioty.
  • Pomalujcie te przedmioty najpierw na biało.
  • Spróbujcie tak pomalować przedmioty tak aby w jednym z nich podkreślić kształt a w drugim przedmiocie tak by ten kształt zaprzeczyć.
  • Jednym słowem spróbujcie tak malować aby miejsca wypukłe były wypukłe jeszcze bardziej w pierwszym przypadku.

Kolory mogą też wizualnie przybliżać i oddalać. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Zasada ta dotyczy zarówno ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozjaśnione, tym wydają się bardziej odległe.

Potrzebujecie do pracy farby akrylowe, pędzle oraz dwa ciekawe przedmioty.

Niestety nie mam póki co dobrych przykładów ale mam nadzieję, że jest to dla was zrozumiałe i dacie sobie z tym radę.

Dodatkowo proszę tutaj macie ciekawe przypadki złudzeń optycznych związanych również z kolorem:

16.11.2020

Inicjał

Moi drodzy,
tydzień temu udało mi się spotkać online z Amelią tak więc wygląda na to, że link działa
meet.google.com/muc-zjfk-uoi
w czasie kiedy mamy zajęcia na Ognisku kliknijcie link powyżej, a wtedy uda nam się być razem prawie jak na zajęciach. Potrzebujecie tylko komputera, laptopa, a nawet wystarczy podobno tylko komórka. Jeżeli macie cokolwiek zrobione wyślijcie zdjęcia (2 lub 3) na maila a wtedy bez problemu mogę wam zrobić korektę. Na zajęciach w poniedziałek omówimy sobie prace po raz ostatni chyba oraz omówimy przyszły temat.

Chciałbym Wam zaproponować tym razem zabawy liternicze. Tematem będzie “Inicjał” na plakiecie.

Postępujcie w następującej kolejności:

Weźcie sobie mały talerzyk lub spodek powinien mieć 8-10 cm średnicy.

Odrysujcie na kartce jeżeli będziecie projektować lub na rozłożonym na płasko kawałku plasteliny grubości ok. 5 mm

Pamiętajcie, że na desce na której będziecie rozkładać plastelinę trzeba wcześniej położyć kawałek foli i zakleić taśmą klejącą od tyłu.

Rysujecie na plastelinie kształt liter z których będzie się składać wasz inicjał (w moim przypadku byłoby to SR)

Próbujcie litery ułożyć tak by to co wyjdzie z tego było możliwie najbardziej interesujące.

Może to być płaskie ale także bardzo wypukłe wręcz wysokie.

A oto parę przykładów.

10.11.2020

“Dzikie zwierze”

Moi drodzy,

chciałbym wam zaproponować spotkania na platformie Meet nie do końca wiem czy to na pewno zadziała ale myślę że warto spróbować. Moglibyśmy się wtedy słyszeć na bieżąco a ja mógłbym robić wam korekty i podpowiadać rozwiązania niemal w czasie rzeczywistym. Aby nam się to połączenie udało potrzebujecie komputer, telefon oraz jak zawsze dobry humor. Chciałbym abyśmy się dzisiaj o godzinie 14.00 spotkali, żeby to zrobić trzeba kliknąć ten link o godz. 14.00 do 14.20 jak ktoś nie może to następne łączenie w czasie kiedy normalnie mielibyśmy zajęcia (link oczywiście ten sam).

Spotkanie na Google Meet

w szkole ten sposób się sprawdza więc może i tu też zadziała.

2.11.2020

Jest poniedziałek więc mam nadzieję, że za chwilę dostanę od was jakieś zdjęcia z początkiem waszych prac na temat Śpiące zwierze z tektury. Pamiętajcie że przykłady które wam wysłałem są zawsze lekko na wyrost wy robicie je po swojemu. Pamiętajcie, że najważniejsza jest zabawa musicie dać się jej porwać. Jeżeli jeszcze nie wiecie jak zacząć to dajcie znać mailowo spróbujemy na to jakoś zaradzić.

Póki co pozwólcie na odrobinę inspiracji oto prace znakomitego polskiego ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia. Pozdrawiam i czekam na waszą odpowiedź.

26.10.2020

Chciałbym abyśmy przez ok. 3 zajęcia próbowali zabawić się w ciąg dalszy naszego ćwiczenia ze śpiącym zwierzakiem w nowej odsłonie.

Ci z was, którzy mają plastelinę, kończą śpiące zwierzaki (tylko przez jeden tydzień), a następnie wysyłają mi zdjęcia (kilka fotek zrobionych telefonem) i wysyłają na maila na którym się wpisywaliście. Ja do zdjęć napiszę komentarz i odeślę wam tą samą drogą.

Cała reszta przechodzi do nowego tematu. Budzimy to zwierzę i okazuje się, że jest dzikie i wściekłe, bo chciałoby jeszcze sobie pospać. To zwierzę robimy z tektury.

Do tego zadania potrzebujecie:

  • tekturę
  • nożyczki (nożyk)
  • kleje różne może być klej do papieru (w sztyfcie jest wygodnie), klej na gorąco (uważajcie bo można się poparzyć)
  • taśmy klejące
  • wykałaczki długie i krótkie
  • folie (jedna aby zasłonić biurko przed zabrudzeniem)

Dobrej zabawy