Przejdź do treści strony

Rysunek i ćwiczenia kolorystyczne

Nauczyciel prowadzący: Antoni Zajadacz

Witam Was na kolejnych zajęciach. Kalendarz podpowiada mi tematy związane z Dniem Mamy, Dniem Dziecka i Festiwalem piosenki w Opolu. Myślę, że je wykonacie i się pochwalicie (te, które już widziałem są zachwycające).

 1. „Laurka na Dzień mamy”. Zobacz film. Przygotuj kartkę z brystolu wielkości A5 (1/2 typowego papieru ksero – dopisz na wierzchniej stronie słowo „Dla Mamy” i wklej kwiatek. Gotowe.
 2. „Antygrawitacyjny domek dla mojej rodziny – będzie to wyspa zieleni, z najpiękniejszym domkiem z basenem, leżakami – miejscem relaksu i ucieczki od zatłoczonego miasta. Będzie miał urządzenie, które pozwoli mu zrobić się lekkim jak piórko i unosić się w chmurach. (Takie urządzenie na małą skalę już dziś istnieje)
 3. „Odstraszacze” lub „Zachętki” – to nasz projekt rękawic ochronnych zachęcające nas do ich noszenia nawet latem (bo będą tak piękne). Jak to zrobić? Na kartce A4 przykładamy naszą dłoń i obrysowujemy ją. Potem na tym obrysie dodajemy śmiejące się oczy, usta, na każdym ,,palcu” różne paski kolorów, kolorowe policzki itp. (zachętka). Na odstraszaczu – odwrotnie np. groźne oczy, z ust wysunięty gadzi język itp. tak aby np. osoba, która stoi za nami za blisko w kolejce po zobaczeniu odstraszacza odsunęła się. Jeśli swój pomysł chcecie wprowadzić w życie należy namalować to wodoodpornymi mazakami na zewnętrznej stronie rękawic. Powodzenia
 4. „Najpiękniejsze słowa na świecie” – aby nasza plastyczna interpretacja słów miała moc –musimy dla porównania namalować również ich antonimy – czyli ich przeciwieństwa. Np. a) Dobra rodzina – rodzina patologiczna , b) zdrowie – choroba c) szczęście – nieszczęście d) bogactwo – bieda, e) piękno – brzydota itd. Może dla Was są jeszcze inne słowa. Proszę wybrać z moich propozycji 2 i dodać 1 swoje. Proszę namalować w dowolnej technice 6 ilustracji.

15 kwiecień 2020

Zadanie 1

Jesteś już nieco większy (10 cm). Poznałeś już w najbliższej okolicy swoich sąsiadów: mrówki, elfy, krasnoludki, wiewiórki , krety, ptaki… Aby przetrwać musisz zbudować bezpieczny dom – jaki? gdzie? i w pobliżu kogo? Wykonaj ilustrację, technika własna.

Zadanie 2

Jeden z reżyserów USA wyobraża sobie, że wyniku poważnej pandemii w 2300 r zostanie kilkanaście osób i małpy. Wyobraź sobie, że przetrwałeś i zostajesz wybrany (wybrana) na króla (królową) państwa małp.

 1. Namaluj swoją koronację
 2. Namaluj swój portret po koronacji
 3. Jako władca chcesz zaprowadzić porządek – wydajesz zarządzenia (za złamanie których grozi kara) w postaci rysunkowego kodeksu składający się z 5 tablic, np.:
  • myjcie owoce przed jedzeniem
  • uwaga pojazdy mechaniczne
  • nie rzucać z drzewa kokosami
  • strefa ciszy
  • kąpiel pod chmurką
  • uwaga spadające banany
  • plaża naturystów
  • (wybierz 5)

Przypominam – swoje prace można wysyłać i prezentować na azajadacz@plastyczniak.opole.pl .

1 kwiecień 2020

 1. „Wiosna – przyleciały bociany" – ilustracja wykonana w technice kredki lub farb plakatowych.
 2. „Koronawirus – skrytobójca i złodziej naszej wolności – technika kolażu (prócz naszej kompozycji przyklejamy wycinki z gazety, ksero itp rzeczy).
 3. „Moja kartka Wielkanocna” – technika wykonania własna.
 4. Jak spędzę Święta – praca dodatkowa.
 5. „Pani Wiosna” – praca dla ambitnych (dodatkowa).

Kontakt z nauczycielem pod adresem e-mail: azajadacz@plastyczniak.opole.pl