Przejdź do treści strony

Portrety Opola na technikach scenograficznych

Realizacja projektu miała za zadanie przygotować uczniów do stworzenia stylizacji opartej na motywach regionalnych. Ćwiczenie zrealizowała klasa II PLP na przedmiocie Techniki scenograficzne – Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku. Uczniowie wykonywali prace wieloetapowo – polegały one na zapoznaniu i przestudiowaniu charakterystycznych cech tradycyjnego stroju śląskiego, a następnie przetransponowaniu go na element współczesnego ubioru. Inspiracje do powstania projektów uwzględniały motywy ornamentalne z opolskich kroszonek, motywy kwiatowe opolskiej porcelany, haft śląski i elementy stroju śląskiego.

Wprowadzeniem do realizacji ćwiczenia była lekcja muzealna „Modna opolanka na przełomie XIX/XX w.”, która odbyła się w Muzeum Śląska Opolskiego. Każdy z uczniów realizując swój projekt wykorzystywał różnorodne techniki plastyczne. Realizacje te są indywidualne, pojawiają się w nich elementy biżuterii, wianki, paski. Uczniowie po raz pierwszy realizowali tego rodzaju projekt, wykonali go z wykorzystaniem inspiracji, sporządzili wykroje, uszyli stroje, wykonali detale i elementy ozdobne. Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny. Każda stylizacja była udokumentowana na zdjęciach. Ćwiczenie nie miało na celu kopiowania strojów XIX-wiecznych, ale znalezienie odniesienia we współczesnych stylizacjach ubioru.

Dzięki przeprowadzeniu tego ćwiczenia uczniowie poznali wiele nowych technik plastycznych: haft, tkanina malowana, farbowanie, ceramika, modelowanie przestrzenne, technika batiku, przeszycia maszynowe i ręczne. Ostatnim etapem realizacji była wystawa w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Opolu. Wystawą tą pracownia technik scenograficznych ZPPKP w Opolu chce wpisać się w obchody 800-lecia Opola i promocję szkoły.

Prezentacja
Presentation (english)
Présentation (français)