Przejdź do treści strony

Pejzaże Miast - Parki

Motyw parku, zieleni w miejskim krajobrazie wywołuje skojarzenia dotyczące związków człowieka z naturą, od wyobrażenia raju, po szukanie ucieczki od cywilizacji, czy wizje łączenia natury i kultury.

Zieleń w przestrzeni urbanistycznej funkcjonowała od starożytności. Na przestrzeni epok przyjmowała różne formy w konkretnych realizacjach i założeniach, a także w wyobrażeniach literackich przypominając o łączącej człowieka i przyrodę więzi. Zieleń, ogród, park, to skrawek raju, wspomnienie dzieciństwa, symbol tego co pierwsze, nieskażone. Daje schronienie, wytchnienie, ochłodę w skwarny dzień. To przestrzeń swobodna lub zaplanowana, nieujarzmiona lub poddana konkretnej geometrii. Zieleń miejska to przestrzeń cudów jak wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie. To miejsce spotkania z sacrum tak, jak zieleń na greckich akropolach. To miejsce poznania świata, mikrokosmos, w którym możemy obserwować życie jak w pierwszych ogrodach botanicznych w Padwie, Florencji, Urbino. To symbol lepszego życia w projektach miast idealnych, gdzie natura ogólnodostępna dopełniała założeń architektonicznych mając uczynić życie ludzi lepszym i przyjemniejszym. I wreszcie to park, który ma być receptą na poprawę kondycji mieszkańca miasta w dobie rewolucji przemysłowej tak jak Regent’s Park w Londynie, Park Flora w Kolonii czy Central Park w Nowym Jorku. Stąd publiczne parki, stąd wizje miast-ogrodów Howarda. Niektóre z tych pomysłów znajdą swe realne odwzorowanie w rzeczywistości (Nikiszowiec w Katowicach).

Od XVII wieku pojęcie zieleni w mieście rozrasta się o kolejne formy, które mogą być choć niewielką reprezentacją natury pośród zabudowań. Są to bulwary, skwery (Covent Garden w Londynie), planty (Kraków). Z czasem obrastają też w znaczenia tematyczne, czy dydaktyczne tj. ogród zoologiczny, ogród dziecięcy (Park Jordana w Krakowie), park etnograficzny, park ekspozycyjny (Park Szczytnicki we Wrocławiu). Chcemy, aby temat VI edycji „Pejzaży Miast” skłaniał do refleksji, otwierał na naturę, zachęcał do wyjścia w plener i doświadczania estetycznych walorów zieleni miejskiej w szerokim rozumieniu.

Zobacz także:

 • ikona

  Regulamin konkursu Pejzaże Miast - Parki

  Motyw parku, zieleni w miejskim krajobrazie wywołuje skojarzenia dotyczące związków człowieka z naturą, od wyobrażenia raju, po szukanie ucieczki od cywilizacji, czy wizje łączenia natury i kultury. Zieleń w przestrzeni urbanistycznej funkcjonowała od starożytności. Na przestrzeni epok przyjmowała różne formy ...

 • ikona

  Formularze konkursowe

  Formularz zgłoszeniowy Metryka pracy, lista zbiorcza

 • ikona

  Wyniki konkursu Pejzaże Miast - Parki

  Dnia 6 maja br. odbyły się obrady jury konkursu „Pejzaże miast – Parki”. Z prawdziwą radością możemy przekazać Państwu informacje na temat wyników. W załączniku znajdą Państwo protokół z listą osób nagrodzonych i wyróżnionych oraz listę osób, których prace zostały ...