Przejdź do treści strony

Karty o Opolu

Nasz Mały artystyczny przewodnik po Opolu …

W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy w ramach projektu Erasmus+ Portrety Opola… – INSPIRACJE, KREACJE opracowanie kart do Małego artystycznego przewodnika po Opolu. Nasze miasto Opole to piękne miasto, stolica województwa i ważne miasto na mapie kultury polskiej. Tu od ponad pięćdziesięciu lat odbywa się Festiwal Polskiej Piosenki, tu powstało Narodowe Centrum Piosenki.  W Opolu odbywają się ważne, ogólnopolskie festiwale teatralne m.in. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka polska”, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek o ponad półwiecznej tradycji oraz wiele innych ważnych imprez kulturalnych o długiej tradycji. Opole to miasto kultury, miasto sztuki i jedno z najstarszych miast w Polsce o długiej 800-letniej historii, którą chcieliśmy lepiej poznać i przybliżyć innym, a zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej. Stąd pomysł na 24 karty edukacyjne o naszym mieście i Mały artystyczny przewodnik po Opolu

W roku szkolnym 2016/2017 na podstawie przeprowadzonej w październiku ankiety przygotowaliśmy listę 12 tematów, które po poszukiwaniach bibliotecznych i dokumentacyjnych opracowywaliśmy pod względem treści (INSPIRACJE-dokumentacja), a w ramach pracowni rysunku i malarstwa pod względem  plastycznym. W drugim roku projektu 2017/2018 (KREACJE- kreatywne myślenie) będziemy dopracowywać powstałe 12 kart i tworzyć 12 kolejnych kart o Opolu zawierających ćwiczenia na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia. Nasze karty są i będą tłumaczone na języki obce, język angielski i język francuski. Opole poprzez sztukę z bliska to roboczy tytuł naszego Małego artystycznego przewodnika po Opolu.

Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, jakim wyjątkowym miastem jest Opole i jak poprzez „sztukę  z bliska” można nauczyć się  lepiej widzieć, rozumieć i czuć historię, teraźniejszość i przyszłość naszego miasta.