Przejdź do treści strony

Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi

Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE

Portrety Opola, … - INSPIRACJE, KREACJE to tytuł nowego europejskiego projektu, który przygotowała nasza szkoła wraz z dwiema szkołami partnerskimi:

-Szkołą odzieżowo-graficzną w Lysa nad Łabą w Republice Czeskiej

http://www.ogdlysa.cz/index.php?oid=2880979

-Liceum Le Castel w Dijon we Francji

http://www.lyc-lecastel.fr/

Projekty europejskie Erasmus+ to działania wzbogacające poznawczo, praktycznie w zakresie rozwijanych umiejętności plastycznych i w zakresie umiejętności społecznych umożliwiających właściwą współpracę w zespole. Właściwe realizowanie prac rysunkowo-malarskich i fotograficznych, umiejętne organizowanie pracy własnej, dobra komunikacja i współpraca z innymi to umiejętności, które wciąż należy doskonalić. Nasz projekt będzie zatem okazją do ćwiczenia tych ważnych umiejętności w przyjemny inspirujący i kreatywny sposób.

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w nowy europejski projekt Erasmus+. Jest to okazja, aby przechodząc często w pośpiechu, zatrzymać się, uważniej pokontemplować miejsca, sztukę, architekturę, ludzi i opowiedzieć innym o tym co czujemy, co widzimy i co wiemy o Opolu we wspólnym  artystycznym portrecie naszego miasta.

O projekcie...

O projekcie... - rok drugi

Z wizytą w Instytucie Historii UO na konferencji pt. Sztuka dawnego Opola

W dniu 30.09. grupka uczennic z kl. II PLP pod opieką Pani Bożeny Szwajkowskiej-Krause i Pani Ireny Paul miała możliwość uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Instytut Historii UO pt. Sztuka dawnego Opola. Udziałem w konferencji zainaugurowaliśmy szkolne działania projektowe w ramach projektu europejskiego Erasmus+ Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi- INSPIRACJE, KREACJE, który nasza szkoła będzie realizować wraz ze szkołami partnerskimi w Dijon i w Lysa nad Łabą w ciągu dwóch najbliższych lat.

Więcej...

Średniowieczna sztuka i architektura Piastów w Opolu

Dnia 16.11. mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Panią Urszulę Zajączkowską, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego i autorkę wielu publikacji o Opolu. Wykład nt. Historii i sztuki Opola, był kolejnym działaniem w ramach projektu edukacyjnego Erasmus+  Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE, który szkoła realizuje od września. Historia i sztuka są od zarania wieków nierozerwalnie związane. Pani U.Zajączkowska w swoim wykładzie nakreśliła zgromadzonym w szkolnej galerii uczniom klas IV PLP, II PLP, IV OSSP i III OSSP średniowieczne dzieje naszego miasta.

Więcej...

O sztuce Opola i o opolskich Piastach przez Skype po angielsku

Dnia 13.12.2016 w ramach projektu Erasmus+ Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE grupka uczniów z klasy II PLP uczestniczyła w wideokonferencji z uczniami szkół partnerskich w Republice Czeskiej i we Francji. Spotkanie miało na celu poznanie uczniów zaangażowanych w projekt oraz przedstawienie pierwszych działań zrealizowanych w ramach projektu.

Więcej...

Opole i Śląsk Opolski na widokówce litograficznej

Dnia 4.01.2017 klasa IV OSSP wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Zientarską zwiedziła wystawę zorganizowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu w Galerii WuBePe. Wystawa była poświęcona widokom dawnego Opola i Śląska Opolskiego uwiecznionym na widokówkach litograficznych sprzed ponad stu lat. Oglądając dawne Opole uczniowie mogli zaobserwować jak zmieniły się ulice, ważne, reprezentacyjne, ale także zielone, malownicze miejsca naszego miasta.

Więcej...

Śladem historii i znaku heraldycznego Opola

Dnia 18.01.2017 mieliśmy przyjemność po raz kolejny w ramach działań projektowych projektu Erasmus+ Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Panią Urszulę Zajączkowską, Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Pani U.Zajączkowska, będąca autorką i współautorką bardzo wielu książek o historii, sztuce i architekturze naszego miasta zapoznała uczniów naszej szkoły z historią powstania herbu Opola.

Więcej...

Portrety Opola na technikach scenograficznych

Realizacja projektu miała za zadanie przygotować uczniów do stworzenia stylizacji opartej na motywach regionalnych. Ćwiczenie zrealizowała klasa II PLP na przedmiocie Techniki scenograficzne – Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku. Uczniowie wykonywali prace wieloetapowo – polegały one na zapoznaniu i przestudiowaniu charakterystycznych cech tradycyjnego stroju śląskiego, a następnie przetransponowaniu go na element współczesnego ubioru. Inspiracje do powstania projektów uwzględniały motywy ornamentalne z opolskich kroszonek, motywy kwiatowe opolskiej porcelany, haft śląski i elementy stroju śląskiego.

Więcej...

Nasz Mały artystyczny przewodnik po Opolu

W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy w ramach projektu Erasmus+ Portrety Opola – INSPIRACJE, KREACJE opracowanie kart do Małego artystycznego przewodnika po Opolu. Nasze miasto Opole to piękne miasto, stolica województwa i ważne miasto na mapie kultury polskiej. Tu od ponad pięćdziesięciu lat odbywa się Festiwal Polskiej Piosenki, tu powstało Narodowe Centrum Piosenki. W Opolu odbywają się ważne, ogólnopolskie festiwale teatralne m.in. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka polska”, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek o ponad półwiecznej tradycji oraz wiele innych ważnych imprez kulturalnych o długiej tradycji. Opole to miasto kultury, miasto sztuki i jedno z najstarszych miast w Polsce o długiej 800-letniej historii, którą chcieliśmy lepiej poznać i przybliżyć innym, a zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej. Stąd pomysł na 24 karty edukacyjne o naszym mieście i Mały artystyczny przewodnik po Opolu.

Więcej...

Nasze plenery i prace rysunkowo-malarskie z Opola

W roku szkolnym 2016/2017 w ramach projektu Erasmus+ Portrety Opola – INSPIRACJE, KREACJE uczniowie gimnazjum i liceum plastycznego na zajęciach rysunku i malarstwa portretowali nasze miasto Opole. W działania projektowe włączyły się pracownie prowadzone przez Panią Bożenę Szwajkowską-Krauze, Panią Małgorzatę Futkowską, Panią Joannę Preuhs, Panią Jolantę Golenię-Mikusz i Pana Zbigniewa Natkańca.

Więcej...

Do Pragi po inspiracje, artystyczne doświadczenia

W dniach od 12.06. do 20.06.2017 grupa 12 uczniów z kl. II PLP wraz z opiekunami i grupą uczniów z francuskiego Liceum Le Castel z Dijon uczestniczyła w wizycie w partnerskiej Szkole Odzieżowo-Graficznej w Lysa nad Łabą w Republice Czeskiej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Erasmus+ Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE i było pierwszą okazją, aby lepiej się poznać, zaprezentować dotychczasowe działania projektowe i uczestniczyć we wspólnej europejskiej ścieżce edukacyjnej.

Więcej...

Wystawa poplenerowa Portrety Pragi

W dniach od 12 do 20 czerwca grupa ok. 40 polskich, francuskich i czeskich uczniów uczestniczyła wspólnie w krótkoterminowej wymianie młodzieży w szkole partnerskiej w Lysa nad Labem. Uczniowie realizowali wspólnie europejską ścieżkę edukacyjną oraz brali udział w zajęciach plenerowych wg. ustalonego przez każdą szkołę programu. Podsumowaniem naszych plenerowych działań w Pradze jest wystawa prac online Portrety Pragi.

Więcej...

Śladem symbolicznych miejsc i motywów Opola

Dnia 12.09.2017 uczniowie z klasy III PLP mieli przyjemność wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Pana Bolesława Bezeg, dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu oraz redaktora naczelnego kwartalnika historyczno-krajoznawczego Historia Lokalna. W trakcie wykładu uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie wielu faktów z historii Opola i skojarzenia ich ze zdjęciami historycznego i współczesnego Opola.

Spotkanie projektowe w Dijon

Uczniowie klasy V OSSP i III PLP spędzili artystyczną jesień w urokliwym Dijon we Francji. Przebywali tam w dniach 02-11.10.2017r. w ramach realizacji projektu Erasmus+ Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi – INSPIRACJE, KREACJE. Przedstawiciele Plastyczniaka wraz z nauczycielami: Paniami Marią Bitką i Ireną Paul oraz Panem Krzysztofem Rzepczyńskim wzięli udział w spotkaniu przedstawicieli europejskich szkół.

Więcej...

Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi w pracowniach snycerstwa i ceramiki

W roku szkolnym 2017/2018 grupa ceramiczna i grupa snycerska kl. V OSSP realizowały w ramach działań projektowych prace przestrzenne o charakterze artystycznym i promocyjno-użytkowym inspirowane motywami architektury i przestrzeni miejskiej Opola. Grupa ceramiczna pod opieką Pani Ireny Grabowskiej i Pana Krzysztofa Rzepczyńskiego zrealizowała monumentalne płaskorzeźby ceramiczne inspirowane dawnymi rycinami i obrazami Opola.

Portrety Opola, Portrety Dijon, Portrety Pragi w kadrze naszych wystaw

Młodzież naszych trzech szkół partnerskich z Opola, Dijon i Lysy nad Labem prezentowała grudniu 2017 i w styczniu 2018 roku w jednym kadrze wspólnej wystawy dotychczasowe działania projektowe Erasmus+ zrealizowane od września 2016 roku.

Wystawa w kinie Helios

Wystawa w Ratuszu

Nasze projektowe zdjęcie i hasło zostały wyróżnione w konkursie Selfie+ 2017

W piątek 12.01.2018 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste rozdanie nagród wyróżnionym projektom związanym z realizacją projektów Erasmus+. Plastyczniak otrzymał II-gie miejsce w konkursie fotograficznym „Selfie+ 2017” za zdjęcie opublikowane w kategorii „Twój projekt w jednym ujęciu”.

Więcej...

Opracowywanie kart do Małego artystycznego przewodnika po Opolu

Na przełomie lutego i marca intensywnie przygotowywaliśmy się na przyjazd partnerów projektu „Portrety Miast”. W dniach 8 i 12.03.2018 uczniowie kl. III PLP i V OSSP uczestniczyli w warsztatach opracowywania kart przeprowadzonych na podstawie scenariusza przygotowanego dla ZPPKP w Opolu przez Panią Katarzynę Zarzycką z krakowskiej fundacji Plenerownia.

Więcej...

Spotkanie w Opolu podsumowujące projekt Portrety Miast

Europejskie przyjaźnie, wspólne działania, zbliżenie kultur polskiej, czeskiej i francuskiej to w skrócie efekty Europejskiego Projektu Erasmus+ „Portrety Miast – Opole, Dijon, Praga”. Zwieńczeniem dwuletniej współpracy była wizyta grup współpracujących w naszej szkole w dniach od 4 do 12.04.2018.

Więcej...

Z projektem w Urzędzie Marszałkowskim z okazji kryształowego jubileuszu

Uczniowie naszej szkoły Katarzyna Kornek i Michał Zając z kl. III PLP pod opieką Pani Marii Bitki mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim z okazji jubileuszu piętnastolecia współpracy pomiędzy czterema regionami partnerskimi: Województwem Opolskim, Krajem Środkowoczeskim, regionem Burgundią-Franche-Comté i Nadrenią Palatynatem.