Przejdź do treści strony

Art Cafe

O PROJEKCIE

Art Cafe rozpoczyna cykl spotkań z ludźmi, którzy tworzą sztukę oraz nowe przestrzenie językowe. Pierwsze spotkanie odbędzie się 22 października w kawiarni „Jasminum”.

Tytuł pierwszego spotkania to „Mowa, a język sztuki”, a jego gościem rumuńska artystka Clara Kleininger, obecnie mieszkającą w Opolu. Tworzy w Polsce, ale jej twórczość znacznie wykracza poza granice kontynentów. Realizuje swoje twórcze wizje w Europie oraz  na kontynencie amerykańskim.  Ameryki Łacińskiej. Clara spróbuje nam pokazać uniwersalność języka sztuki.

Relacja z I spotkania w cyklu ART CAFE

Clara Kleninger to pierwszy gość spotkania w ramach Art. Cafe. 22 października 2016 zainaugurowany został cykl spotkań o sztuce w języku angielskim.

W klimatycznej herbaciarni Jasminum z grupą nauczycieli, uczniów i sympatyków spotkała się Clara Kleninger pochodząca z Rumunii artystka. Clara opowiadała o studiach z dziedziny Antropologii Kultury, o artystycznej drodze i o swoich realizacjach video tworzonych w różnych zakątkach świata. Pokazywała fragmenty filmów zachęcając do dyskusji.

Więcej...

Zapraszamy na II spotkanie w ramach ART CAFE

Tym razem spotykamy się w innym miejscu. Miejscu, które pozwoli nam wznieść się nieco ponad grudniowe Opole i przenieść do świata sztuki. Będziemy rozmawiać o tym, jak się wybić w świecie sztuki. Oczywiście w języku angielskim.

Zapraszamy 18 grudnia 2015 o godz. 17.00 do „Pracowni artystyczno-kulturalnej N'602” przy ul.Krakowskej 37, 6 piętro. Gościem będzie Nina Adelajda Olczak, rocznik 80-ty, absolwentka plastyczniaka. Nina zajmuje się sztukami wizualnymi, eksperymentalnym filmem, sztuką performance. Obecnie mieszka w Karlsruhe. Na podstawie Jej doświadczeń i obserwacji będziemy szukać odpowiedzi na pytanie: How to make it in the art world – deepest and darkest secrets of being a new media artist? (Jak się wybić w świecie sztuki – najgłębsze sekrety bycia artysta nowych mediów?)

RADIO OPOLE

Relacja z II spotkania w cyklu ART CAFE

Na drugie spotkanie w ramach Art Cafe zawitaliśmy w gościnne progi Pracowni artystyczno- kulturalnej N'602. 18 grudnia 2016 spotkała się z nami Nina Olczak, kreatywna, pełna energii i pomysłów absolwentka plastyczniaka.

Nina Olczak w języku angielskim wprowadziła nas w kulisy art-biznesu i starała się pokazać „How to be an artist in contemporary world?” Nina ukończyła ASP w Niemczech, gdzie do dziś żyje i tworzy performance oraz filmy. Ze swadą pokazywała nam jak kreować swój wizerunek artysty, co wzbudziło zainteresowanie szczególnie tegorocznych maturzystów.

Relacja z III spotkania w cyklu ART CAFE

O potrzebie szkicowania, czyli sztuce notowania ulotnych chwil i wrażeń opowiadała w czasie trzeciego spotkania z cyklu Art Cafe, Sofia Palma, artystka z Portugalii. Spotkanie z gościem odbyło się 24 lutego 2016 w Ramiarni.

Sofia Palma studiuje Grafikę we Wrocławiu na ASP, gdzie pracuje także jako pracownik techniczny. Co najważniejsze nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem i należy do internetowej grupy rysowników. W czasie spotkania w języku angielskim mówiła o radości i korzyściach płynących z tworzenia szkiców. Prezentowała szkice wybranych artystów, czym przekonała licznie przybyłych uczestników spotkania, że rysunki mogą być nie tylko wprawką, ale i sztuką.

Więcej...

Relacja z IV spotkania w cyklu ART CAFE

O jednej z najtrudniejszych sztuk – sztuce uczenia, dyskutowaliśmy w czasie czwartego spotkania w cyklu Art. Cafe, które odbyło się 16 czerwca w szkolnej galerii „Nad Odrą”. „Sztuka uczenia w XXI wieku” takie wyzwanie postawiła przed nami Beata Mirecka- Jakubowska i jak się okazało trafiła w sedno.

Pani Beata jest nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem, uczy języka angielskiego w Jakarta Intercultural School. Poprzez metody aktywizujące, ciekawą prezentację oraz zachętę do dyskusji zaprezentowała uczestnikom najnowsze, sprawdzone w międzynarodowym systemie oświaty metody nauczania. Obecni w galerii mogli doświadczyć metod edukacji na własnej skórze, co skłoniło do wielu refleksji i ciekawych przemyśleń. Prowadząca pokazała uczestnikom jak korzystać z przemian cywilizacyjnych, jak zmienić myślenie i wykorzystać nowe technologie np. telefony komórkowe w pracy nauczyciela. Wszyscy obecni przekonali się, że uczenie na miarę XXI wieku jest sztuką.

Więcej...

Relacja z V Art Cafe

Tym razem Art. Cafe zgromadziło wszystkich nauczycieli naszej szkoły. Spotkanie odbyło się 12 października, a jego tematem była „Future in education.” Ponownie gościliśmy nauczycielkę z międzynarodowej szkoły Intercultural School w Jakarcie Beatę Mirecką- Jakubowską.

W przededniu Dnia Edukacji Narodowej warto było podyskutować o przyszłości edukacji, o nowych ścieżkach i badaniach. W formie prelekcji i ćwiczeń Pani Beata zapoznała nauczycieli z nowinkami dydaktycznymi. Zachęcała do poszukiwania i stosowania nowych metod pracy. Warsztat pracy współczesnego nauczyciela jest czymś płynnym, zmiennym, dlatego warto szukać i rozwijać metody nauczania.

Więcej...

Relacja z VI Art Cafe

Za nami niezwykłe spotkanie w Art Cafe. Tym razem w szkolnej Galerii salę wypełniała młodzież i nauczyciele z Belgii i Polski. W ramach artystycznych spotkań rozmawialiśmy o belgijskich i polskich tradycjach i obyczajach.

Goszcząca w szkole grupa Belgów wraz z nauczycielkami, przygotowała prezentacje obyczajów, tradycji i motywów towarzyszących zimowym świętom. Potem grupa polska przedstawiła obyczaje panujące w polskich domach. Mieliśmy więc kulturową wymianę doświadczeń i okazję do porównania różnych spojrzeń na święta związane z takimi datami jak: 1 listopada, 6 grudnia, Boże Narodzenie, 6 stycznia.

Więcej...

Relacja z VII Art Cafe

We wtorek 22.11.2016  niewątpliwą gwiazdą naszego spotkania był Mehdi Farajpour: aktor, tancerz, choreograf, reżyser Oriantheatre w Paryżu . Sam przedstawia się jako Pers, wygnaniec z Iranu, gdzie obecnie taniec w wersji, którą w swoim teatrze stosuje Mehdi, jest zakazany. Pracuje i tworzy obecnie we Francji, sporo czasu spędził w Indiach, Polsce i w różnych częściach świata, gdzie jego sztuka jest zauważana i doceniana. Przedstawił nam kilka etiud  o niezwykłej wymowie, metaforycznie  ukazujących zniewolenie we współczesnym świecie ale i los kobiet Irańskich, które pamięta z dzieciństwa.

Więcej...

Relacja z VIII Art Cafe

Za nami kolejne spotkanie w ramach Art. Cafe. Tym razem miało ono charakter lekcji przeprowadzonej przez nauczyciela historii sztuki dla uczniów klasy V OSSP. Katarzyna Kubik podzieliła się z uczniami swoją wiedza zdobytą w czasie szkolenia, które odbyła w ramach Erasmus+. Przy kawie i słodkościach uczestnicy oddali się magii renesansowej Florencji.

Więcej...

Relacja z IX Art Cafe

Kolejne spotkanie z cyklu Art Cafe miało miejsce 20 kwietnia w herbaciarni JASMINUM. Tym razem gościliśmy Lucillę Kossowską, opolską artystkę, pedagoga, autorkę nowatorskich programów edukacyjnych łączących działania artystyczne z nauczaniem języka angielskiego w praktyce. Szereg pomysłów to owoc pobytu w USA. Artystka brała udział w wielu wystawach w kraju, za granica - także za oceanem. Podczas spotkania podzieliła się z nami rozważaniami wokół tematu jej doktoratu - tożsamości artysty.

Więcej...