Przejdź do treści strony

Wystawa z Państwowego Collegu Sztuk Pięknych im. A. K. Glebowa z Mińska

20 Dec 2014 r.

W budynku ogniska w galerii  "Nad Odrą" odbywa się wystawa prac uczniów Państwowego Collegu Sztuk pięknych im. A. K. Glebowa z Mińska na Białorusi.

Prace, które mamy przyjemność prezentować wykonano akwarelą. Technika ta należy do grupy najtrudniejszych spośród znanych nam technik malarskich. Wykonuje się nią lekkie swobodne pociągnięcia pędzla, które strukturalny papier zapamiętuje na zawsze. Jest to tak zwana TECHNIKA PIERWSZEGO POŁOŻENIA, co oznacza, że każdy ślad pędzla pozostanie widoczny.

Tu nie ma miejsca na poprawki i impasty. Prace wykonane nią są pełne powietrza i lekkości ponieważ w akwareli nie wykorzystujemy bieli, która sprawia, że kolor staje się kryjący. Tu należy rozwodnionym pigmentem budować barwę tak, aby światło koloru pochodziło z kartki - czysta świetlista biel przenika się spod laserunkowo położonych barw nadając jasności i powietrza.

Obrazy zaprezentowane na tej wystawie cechuje ogromna dojrzałość i świadomość środków malarskich. Czyste, pełne światła o  soczystym natężeniu koloru a jednocześnie uczciwego studiowania wybranego motywu. Widać w nich poszukiwania formy poprzez odkrywanie jej wyszukaną barwą. Autorzy prac zdają się lekko i swobodnie poruszać po szerokim wachlarzu różnorodnych efektów, na jakie technika pozwala. Od studyjnego detalu poprzez nonszalanckie gesty  pozostawionych domysłom plam  -  prowadzą nas sprawnym warsztatem, harmonijnie w świat portretu i martwej natury.

Wystawa jest wyjątkowa,  zachęca do zgłębienia tajników akwareli, inspiruje, uczy.

Zapraszam serdecznie

Oprac.: J. Preuhs

Foto.: D. Szopiński

« Powrót do listy