Przejdź do treści strony

Wystawa studentów Katedry Scenografii ASP-Wrocław

15 May 2015 r.

Działająca przy opolskim Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego „Galeria nad Odrą” powoli zaczyna na stałe wpisywać się w kalendarz Ogólnopolskich Festiwali Teatrów Lalek, odbywających się co dwa lata w Opolu. W tym roku, z okazji XXVII Festiwalu – jednego z najważniejszych Festiwali teatralnych w kraju, już po raz trzeci z festiwalowej okazji zagościła w murach Galerii Wystawa Prac Studenckich Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Kierunek ten, otworzony we Wrocławiu w roku akademickim 2011/2012 na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, cieszy się wśród studentów coraz większym zainteresowaniem. Samodzielna Katedra Scenografii w roku akademickim 2013/2014, dzięki utworzeniu na Wydziale AWiW Kierunku Scenografii, rozpoczęła realizować własny tryb kształcenia scenografów teatralnych, filmowych, lalkowych. W wyniku porozumienia rektorów wrocławskich uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Filia we Wrocławiu i Akademii Muzycznej, Pracownia współpracuje przy spektaklach powstających w PWST. Dzięki temu studenci mają możliwość realizowania własnych projektów.

Tegoroczną wystawę, w imieniu organizatora festiwalu – Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu, otworzył Andrzej Czyczyło - opolski plastyk i scenograf teatralny, a zarazem Kierownik Techniczny Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Przekazał on głos pedagogom wrocławskiej Uczelni. Prof. Aleksander Maksymiak, oraz dr hab. Michał Hrisulidis opowiadali o swojej pracy ze studentami i o sposobie uwrażliwiania na różne formy działań teatralnych. Przykłady bogactwa tych działań można było znaleźć na planszach wystawienniczych, ilustrujących logikę działań teatralnych w różnych przestrzeniach scenograficznych. Kierunek Scenografii powinien bowiem uczyć umiejętności tworzenia scenografii do różnych tekstów literackich i umiejętności osadzenia ich w różnorodnej scenerii. Można do tego wykorzystywać klasyczną scenę teatralną, jak również poszukiwać ciekawych i niebanalnych rozwiązań w starannie dobranych wnętrzach naturalnych. Takie działania Katedry Scenografii pokazuje fotograficzna część wystawy.

Uwagę zwiedzających przykuwały zrealizowane projekty masek teatralnych i różnego rodzaju lalek. Dowodzą one faktu, że teatr lalkowy wciąż poszukuje nowych środków wyrazu i czerpie w pełni z bogactwa współczesnej plastyki. Nic dziwnego, że później na scenie możemy oglądać urzekające swoją plastyką spektakle, adresowane nie tylko do najmłodszego widza. Potrafią one urzec nas swą atrakcyjną formą, ale także zachwycić bogactwem plastycznych skojarzeń.Na widowni „Galerii nad Odrą” można było dostrzec Przewodniczącego Jury tegorocznego Festiwalu prof. Leszka Mądzika, Bogusława Kierca oraz innych Jurorów, znaną autorkę książek i sztuk teatralnych dla dzieci, tegoroczną triumfatorkę festiwalu – Martę Guśniowską, Halinę i Marka Waszkielów – znanych teoretyków i pedagogów teatralnych, a także licznie przybyłą młodzież studencką wrocławskiej Uczelni.

Do spotkania w „Galerii nad Odrą” za dwa lata!

Oprac.: L. Ołdak

Foto.: D. Szopiński

« Powrót do listy