Przejdź do treści strony

Wystawa MGR Katedry Malarstwa i Grafiki w Katowicach

23 Jan 2015 r.

Tuż po świętach Bożego Narodzenia ASP w Katowicach zaprezentowało w naszej szkolnej „Galerii Nad Odrą” wystawę MGR. Wystawa ta prezentuje to czym obecnie zajmują się studenci lat II do V w pracowniach Katedry Malarstwa i Katedry Grafiki, które wraz z Katedrą Intermediów i Scenografii tworzą Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studenci bardzo różnorodnie podchodzą do swoich prac, zarówno w sferze wyboru tematu jak i kwestii formalnych.  W swoich artystycznych działaniach podejmują tematy bardzo osobiste poprzez uniwersalne i społeczne. Minimalistyczne obrazy sąsiadują obok tych pełnych ekspresji realizacji abstrakcyjnych. Wystawie towarzyszył wykład zatytułowany „Działania w przestrzeni miejskiej – projekty autorskie i projekty studentów ASP” połączony z prezentacją projektów artystycznych „Street Art Festival” realizowanych przez studentów ASP. Zarówno wystawa jak i wykład przeprowadzony przez P. dr Małgorzatę Rozenau z Pracowni Kompozycji na Wydziale Artystycznym oraz P. dr hab. Andrzeja Łabuza z Katedry Grafiki, był swoistym zaproszeniem do podjęcia studiów na Wydziale Artystycznym w Katowicach. Katowicka Akademia wypracowała nowatorski indywidualny program kształcenia. Elastyczny plan studiów w dużej mierze kształtowany jest przez studenta. Wiedza teoretyczna, warsztatowe umiejętności operowania narzędziami klasycznymi oraz najnowsze środki i technologie przekazu artystycznego pozwalają na formowanie świadomego przekazu plastycznego przez przyszłego magistra sztuki. Uczelnia ściśle współpracuje z zewnętrznymi instytucjami kultury. Pozwala to studentom zetknąć się z realiami ora znakomicie odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy. Katowice są ponad dwumilionową aglomeracją miejską konsekwentnie dążącą do zmiany wizerunku.  To miasto może pochwalić się festiwalami muzycznymi, plastycznymi oraz filmowymi na najwyższym poziomie. Wymienię tylko niektóre: Off Festiwal, Tauron Nowa Muzyka, Street Art. Festival, Ars Independent, Triennale Grafiki Polskiej, Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” oraz interdyscyplinarny (muzyka, sztuka, teatr, literatura i film) Festiwal Ars Cameralis. Katowice to mała ojczyzna takich postaci jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Magdalena Piekorz. W katowickim Rondzie Sztuki gościli ze swoimi wystawami Pablo Picasso, David Lynch, Jake & Dino Chapmann, Roland Topor czy Henryk Tomaszewski. Katowice słusznie zyskały sobie opinię polskiego Berlina. Zapraszamy więc naszych uczniów zainteresowanych dalszym kształceniem artystycznym także na drugi Wydział Projektowy do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

oprac.: D. Szopiński

Foto.: D. Szopiński

« Powrót do listy