Przejdź do treści strony

Wystawa w WBP

03 Nov 2017 r.

Jawajka to kukiełka w teatrze lalkowym, której głowę i korpus porusza ręka aktora umieszczona wewnątrz lalki, a jej kończyny poruszane są za pomocą drutów, patyczków itp. Jeśli chcecie zobaczyć takie lalki na żywo, to udajcie się do wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tam od 03.11.2017r. można oglądać wystawę wybranych jawajek z pracowni technik scenograficznych.

Eksponowane prace są częścią realizacji tematu lekcyjnego, opartego na baśniach H.CH Andersena. Lalki wykonane są przez uczennice Zuzannę Syposz, Lenę Lubińską i Julię Połczan pod kierunkiem nauczycieli Joanny Wrześniewskiej i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej.

Podczas ćwiczeń lekcyjnych zostały wykorzystane różne techniki plastyczne, uczniowie wykonywali prace etapowo, a długi proces powstawania jawajek był zakończony uszyciem kostiumu, który nadał charakterystyczne cechy postaciom. Uczniowie skupili się również na detalu, malowaniu twarzy, wykonaniu fryzury. Stanowią one indywidualną wypowiedź plastyczną z zastosowaniem poznanych dotąd środków wyrazu plastycznego.

Jawajki były również eksponowane na wystawie w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, mogą być wykorzystane w spektaklu teatralnym.

Ekspozycję wykonali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli Joanny Wrześniewskiej i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej podczas koła pozalekcyjnego Aranżacja Wystaw.

Oprac.: J.Wrześniewska, B.Pizoń-Jeziorowska

foto: J.Wrześniewska, B.Pizoń-Jeziorowska

« Powrót do listy