Przejdź do treści strony

Wyślij Pączka do Afryki

02 Mar 2015 r.

W Tłusty Czwartek – dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły (usmażeniu pączków oraz upieczeniu innych smakowitych ciast) – udało się zebrać 360 zł na misje w Afryce. Cała akcja była szybka, spontaniczna, skuteczna - a przy tym bardzo smaczna!!!

Skąd pomysł?

Zapewne większość z nas śledziła przeszło półtora roku temu dramatyczne wydarzenia w Republice Środkowej Afryki (dziś już przesłonięte aktualnymi zmaganiami na Ukrainie i w państwach islamskich). O międzynarodową pomoc w obronie ludności przed atakami zwalczających się bojówek, czy nawet armii (Seleka i Antybalaka) apelowali wówczas polscy misjonarze. Mimo sugestii, aby opuścili oni zagrożony teren i wrócili do Polski, zostali razem z tubylcami w Afryce - licząc się z możliwością utraty życia (m.in. w październiku 2014, jeden z misjonarzy – ks. Mateusz Dziedzic  był porwany i przetrzymywany przez 6 tygodni).

Krwawe zamachy spowodowały też spore spustoszenie w, i tak już biednych, wioskach RŚA. Jak zwykle w takich sytuacjach potrzebna była pomoc, aby umożliwić start w miarę  normalne życie mieszkańcom. Wtedy, rok temu - dzięki pomysłowi polskiego misjonarza Benedykta PĄCZKA – rozpoczęła się pierwsza akcja misyjna  „Wyślij Pączka do Afryki'' związana z tradycją spożywania pączków w „tłusty czwartek”. Zatoczyła  szerokie kręgi nie tylko w Polsce. Polegała ona na przygotowaniu i sprzedawaniu pączków, a pieniądze w ten sposób zebrane zostały przesłane do Afryki, gdzie nasi misjonarze próbują odbudować wioski zniszczone podczas działań wojennych.

W tym roku Tłusty Czwartek szczęśliwie wypadł po feriach – więc chętnie włączyliśmy się w tę znakomitą- smakowitą akcję!!!

Cała akcja, szczegółowe cele tych działań opisane są szczegółowo na TEJ stronie

Oprac.: M. Bitka Jr

Foto.: J. Szerement V OSSP

« Powrót do listy