Przejdź do treści strony

Wyniki konkursu plastycznego TSKN

29 Oct 2021 r.

Natalia Król z kl. IV PLP wygrała konkurs plastyczny, zorganizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim z okazji jubileuszu 30-lecia „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Republiką Federalną Niemiec i Polską”.

Natalia zgłosiła do konkursu pracę pt. „Schaukel” („Huśtawka”). Drugą nagrodę w konkursie wygrała uczennica Oliwia Kardas z kl. II B PLSP, która przygotowała pracę pt. „Freundschaft” („Przyjaźń”).

„Traktat o dobrym sąsiedztwie” to polsko-niemiecka umowa podpisana 17 czerwca 1991 w Bonn. Sygnatariuszami dokumentu byli ze strony polskiej premier Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, ze strony niemieckiej niemiecki kanclerz Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher.Dokument z 17 czerwca 1991 roku był pierwszym dokumentem we współczesnej historii wzajemnego sąsiedztwa, poprzez który Polska i Niemcy po raz pierwszy postanowiły budować wzajemne relacje na szeroko pojętej współpracy międzynarodowej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej. „Umowa reguluje w 38 artykułach niemal wszystkie płaszczyzny współpracy - od bezpieczeństwa, polityki i gospodarki, po prawodawstwo, ochronę środowiska i wymianę młodzieży. Dzięki traktatowi Niemcy żyjący w Polsce uzyskali status mniejszości narodowej i wsparcie polskiego rządu w kwestii pielęgnowania kultury i języka. Polska natomiast zyskała poparcie Niemiec na drodze do europejskiej integracji.”

Zwycięzcy konkursu uczestniczyli w uroczystej gali, która odbyła się dnia 29 października w Filharmonii Opolskiej. Prace konkursowe są prezentowane w ramach 18 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim oraz w formie publikacji TSKN.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Oprac.:I.Paul

Foto: J.Wrześniewska, B.Pizoń-Jeziorowska

« Powrót do listy