Przejdź do treści strony

Wycieczka do Krakowa

03 Dec 2011 r.

Romantyczny William Turner, krytyczna Katarzyna Kozyra, szokujący Akcjoniści Wiedeńscy. To wszystko mogliśmy przeżyć 3 grudnia w sobotę w czasie wyjazdu do Krakowa.

Wyjazd zaczęliśmy od wystawy „Turner – malarz żywiołów”. Mogliśmy naocznie na podstawie prezentowanych w Muzeum Narodowym akwarel i obrazów olejnych, przekonać się, że słowa zaprzyjaźnionego z malarzem krytyka Johna Ruskina były słuszne. Angielski romantyk rzeczywiście miał „żywioly na skinienie” i dyrygował nimi tak wytrawnie, iż uzyskiwał niezwykłą symfonię barw, energii i ekspresji.

W muzeum mogliśmy zobaczyć także przegląd twórczości uznanej już za klasyka artystki Katarzyny Kozyry. Wystawa dała nam wiedzę na temat dokonań żyjącej obecnie między Warszawą i Berlinem artystki. Od najstarszych docenionych „Olimpii”, czy „Łaźni” po najnowy „Casting” i działalność „Maget Gallery”.

Wyjazd do Krakowa zakończyliśmy w otoczeniu modernistycznej, zaprojektowanej według najlepszych wzorów, architektury MOCAK-u. W niedawno otwartym muzeum obcowaliśmy ze sztuką najnowszą, sztuką niełatwą, prowokująca. Zdania na temat twórczości Akcjonistów, czy dzieł młodych polskich twórców, są podzielone, niemniej jednak dyskusja dopiero się rozpoczyna…

oprac.: Katarzyna Kubik

foto: Marta Bączyńska

« Powrót do listy