Przejdź do treści strony

Wspominamy ubiegłoroczne dyplomy

02 Mar 2021 r.

Na specjalizacji Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku prowadzonej przez nauczycieli Joannę Wrześniewską i Beatę Pizoń-Jeziorowską powstały w roku szkolnym 2019/2020 bardzo ciekawe realizacje dyplomowe, które miło wspominamy. Ubiegłoroczne dyplomy przyszło nam realizować w niecodzienny sposób: część prac projektowych i realizacyjnych została wykonana w szkole, reszta z uwagi na lockdown wymagała od uczniów samodzielności w realizacji warunkach domowych, oraz systematycznej i konsekwentnej współpracy z nauczycielami prowadzącymi. Podczas korekt prac uczniowskich jako prowadzące pracownię, zwracaliśmy uwagę na szerokie stosowanie różnorodnych technik plastycznych w celu uzyskiwania ciekawych efektów i wysokiego poziomu artystycznego prac dyplomowych. Oprócz uwzględniania stałych elementów prac plastycznych jak forma, kompozycja, kolorystyka, szczególną uwagę zwracaliśmy na kształtowanie wrażliwości plastycznej przy wykorzystywaniu różnorodnych, często niekonwencjonalnych materiałów. Wymaga to inwencji twórczej, ale również prób w tworzywie, aby uczniowie dysponowali umiejętnościami warsztatowymi, które powinni zaprezentować w autorskich pracach dyplomowych. Podczas realizacji oprócz technik krawieckich wykorzystywane były również inne techniki, między innymi grafika komputerowa, fotografia.

W dyplomach 2019/20 pojawiły się realizacje autorskie wykorzystujące tkaniny i różne materiały, które zestawiane w sposób kreatywny stworzyły wysmakowane propozycje ubioru. Były one adresowane do konkretnego odbiorcy z określonej grupy wiekowej. Pojawiły się również stylizacje eventowe, eleganckie i niepowtarzalne. Materiał recyklingowy lub nietypowy stał się w nich nowym środkiem wyrazu, nadając często awangardowy charakter kreacji czy stroju. Prace dyplomowe bazowały na łączeniu technik szycia, farbowania, modyfikacji tkaniny, modelowania przestrzennego.

Zakres realizowanych tematów był otwarty i szeroki, dlatego zachęcałyśmy uczniów do realizacji krótkich filmów czy teledysków, które nadają pracy nowy wymiar i pokazują zastosowanie realizacji w kontekście używanych współcześnie multimediów. Niewątpliwą wartością dyplomów 2019/20 jest ich kreatywność, indywidualny charakter, realizacja na wysokim poziomie artystycznym.

Oprac.: J.Wrześniewska, B.Pizoń-Jeziorowska

Foto: J.Wrześniewska, B.Pizoń-Jeziorowska

« Powrót do listy