Przejdź do treści strony

Wiedeń!

20 Oct 2015 r.

Trzy październikowe dni uczniowie klasy  VI OSSP i kilka uczennic klas I, II i IV PLP spędzili w sercu Austrii – Wiedniu. Stolica przywitała nas wszechogarniającą historią i mnóstwem niezwykłych dzieł sztuki. W metropolii tak bogatej w atrakcje nie sposób obejrzeć wszystkiego, my zaczęliśmy od zwiedzania Belwederu – jednego  z najładniejszych pałaców miejskich, który mieści galerię malarstwa okresu secesji – z jej głównym bohaterem: Gustavem Klimtem.

Następnego dnia o poranku ruszyliśmy na stare miasto, historyczne jądro stolicy, wprost do Hofburga – dawnej rezydencji Habsburgów. Następnie podziwialiśmy arcydzieło średniowiecznych budowniczych: Katedrę św. Szczepana. Wiedeń to również miejsce będące sceną wielu wydarzeń artystycznych, dla nas celem numer jeden było Muzeum Sztuk Pięknych eksponujące dzieła sztuki gromadzone od stuleci przez Habsburgów. To tutaj zobaczyliśmy dzieła m.in. Rafaela, Tycjana, Caravaggia, Rembrandta…. Następnie przeszliśmy do Muzeum Leopoldów – w dużej części poświęconego życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych artystów austriackich - ekspresjonisty Egona Schiele. Na zakończenie dnia zderzyliśmy się ze sztuką nowoczesną w galerii Mumok.

Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy najpierw w barokowych ogrodach Schonbrunn – letniej cesarskiej rezydencji. Potem podążyliśmy do pałacu Albertina gdzie obejrzeliśmy Galerię, która  mieści - oprócz twórczości najwybitniejszych malarzy „od Moneta do Picassa” - kolekcję grafiki (m.in. Durera, Rafaela i Rembrandta). Ostatnim punktem naszego zwiedzania był niezwykły dom zaprojektowany przez Hundertwassera.

Foto.: E. Piórkowska

« Powrót do listy