Przejdź do treści strony

Wernisaż wystawy „Pokolenia”

04 Apr 2019 r.

Liceum Plastyczne w Opolu obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz: już od sześćdziesięciu lat nauczyciele Plastyczniaka kształcą młodzież uzdolnioną artystycznie. W związku z tym jubileuszem w Galerii Sztuki Współczesnej przegotowano wystawę zatytułowaną „Pokolenia”, prezentującą prace absolwentów i nauczycieli tej szkoły. Do 5 maja można oglądać prace 84 artystów, reprezentujących kilka pokoleń uczniów i pedagogów Plastyczniaka.

Ta interdyscyplinarna wystawa jest nie tylko swego rodzaju „podróżą w czasie” dla osób związanych ze szkołą. Jej sześćdziesięcioletnia historia jest także istotną częścią historii miasta Opola. Tytuł wystawy, zaproponowany przez kuratorki, malarki Jolantę Golenię-Mikusz i dr Małgorzatę Futkowską, nawiązywał do jej międzypokoleniowego charakteru. Wernisaż, który odbył się 4 kwietnia, stał się spotkaniem o wyjątkowej, niemal rodzinnej atmosferze.

Wernisaż został otwarty przez Małgorzatę Wojtanowską, wieloletnią dyrektor Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu, oraz Annę Potocką, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. Podczas wernisażu jeden z pierwszych nauczycieli Liceum Plastycznego, Marian Szczerba, aktywny twórczo malarz i doświadczony pedagog, otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Przyjął to wyróżnienie z ogromnym wzruszeniem. Wzruszenie było spotęgowane wystąpieniem Zbigniewa Natkańca, artysty, pedagoga opolskiego Plastyczniaka i zarazem ucznia profesora Szczerby. Profesor Natkaniec przywołał swoje szkolne lata, rysując na tym osobistym tle sylwetkę mistrza. „Wywołany” podczas wernisażu został również profesor Andrzej Basaj, artysta grafik, pierwszy absolwent Liceum Plastycznego, który otrzymał szkolną legitymację z numerem 1.

Wystawie towarzyszył performance Marii Bitki, artystki i pedagoga Plastyczniaka, zatytułowany „Widzenie”. Do świętowania przyłączyła się szkolna Rada Rodziców, fundując z tej okazji torty nawiązujące formą do tematu i charakteru wystawy. W zorganizowanie wernisażu zaangażowali się również uczniowie klasy III PLP, którzy wspomagali przebieg uroczystości.

Oprac.: Małgorzata Łuczak

Foto: D.Szopiński

« Powrót do listy