Przejdź do treści strony

Wernisaż wystawy ArtFood

05 Dec 2014 r.

Kiedyś ważne było, żeby porcja była duża i polana sosem. Codziennie gotowano trzydaniowe obiady z zupą i deserem. Dziś jedzenie ma być doświadczeniem kulinarnym, przygodą, poznawaniem smaków. Potrzebne są inne naczynia.

„Wysokie obcasy” – 07.IX.2013 – Dominika Bżdziak, Schol of Art., Poznań

ArtFood pokazuje, że współcześnie sztuka kulinarna może być kulinarną sztuką. Degustacja pogłębia się o wymiar artystyczny i ma miejsce z udziałem wszystkich zmysłów. Nie nasyca nas porcja dania tylko wrażenie, jakie ze sobą niesie jego konsumpcja. Autorzy prezentowanych na wystawie prac, balansując na cienkiej granicy między dziełem plastycznym a kulinarnym, naciągają znaczenie treści i formy – naczynie może być jedzeniem, a potrawa – ceramicznym dziełem sztuki. Prezentowane prace zostały wykonane w ramach różnych projektów w pracowniach: Marii Kupczak-Zajadacz i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej, Ireny Grabowskiej oraz Teresy Dróżdż-Muszyńskiej.

Założeniem projektu nie było stworzenie przedmiotów codziennego użytku, a zaprojektowanie i wykonanie naczyń do ulubionej potrawy, nie zawsze spożywanej codziennie, więc raczej ekskluzywnej. Stąd formy nietypowe; o podstawach kwadratowych, prostokątnych lub nieregularnych; o kształcie papierowej torebki lub liścia kapusty, z odciśniętym herbatnikiem be-be lub skorupkami jajek… Ale także tacka na banana, pokrywa na pieczoną gruszkę a’la Nicole… Do wystawy dołączone zostały prace wykonane przez uczniów w ramach ćwiczenia „Naczynie historyczne”, których wymiar plastyczny wynika w dużej mierze z odtwórczej percepcji. Historyczna forma, współczesne rozwiązania formalne - naczynia z obszaru Art Food…
Potrawy uczniowskie i uczniowski design zdobyły uznanie u profesjonalnego Jury Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego „Wariacje na temat naczynia stołowego” w Zduńskiej Woli. Jury w nagrodzonych pracach doceniło kulturę wykorzystania środków plastycznych, wrażliwości wykonania, wartości przesłania od pierwotności gestu do współczesnej formy wyrazu. Pierwszą Nagrodę konkursu otrzymała Agata Patoła, a Wyróżnienie – Nikola Łopańska z pracowni ceramiki Marii Kupczak-Zajadacz i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej z opolskiego Plastyczniaka.

Maria Kupczak-Zajadacz

Prace dzieci w wieku 10-12 lat wykonane w pracowni ceramiki ogniska plastycznego pod opieką Ireny Grabowskiej. Założeniem ćwiczenia, w ramach którego powstały te realizacje, była interpretacja świata realnego związanego ze zdrowym żywieniem oraz refleksja nad własnymi upodobaniami. Część realistyczna przedstawia zapamiętane przez dzieci z ich własnej kuchni zdrowe produkty,  a fantastyczna pokazuje w formie żartu sytuacje mogące się zdarzyć.

Irena Grabowska

W ramach zajęć z reklamy wizualnej powstały dwa projekty stoiska targowego. Są one jedynie pretekst do wykorzystania tematu „artfood” w bardzo szerokim rozumieniu - dotyczącym żywności, jej wytwarzania, dekorowania i tworzenia z niej form artystycznych, a także projektowania i produkowania elementów i form użytkowych z żywnością pośrednio lub bezpośrednio związanych. Prezentowane makiety kontrastują ze sobą spojrzeniem, skojarzeniem i przenośnią. Zestaw stoisk o podstawie trapezu, tworzących dziesięciobok foremny, pozwolił na umieszczenie obok siebie zróżnicowanych wnętrz dotyczących tego samego tematu.

Teresy Dróżdż-Muszyńskiej

Foto.: D. Szopiński

« Powrót do listy