Przejdź do treści strony

Wernisaż w Dobrotece

21 Nov 2019 r.

Współpraca między opolskim Plastyczniakiem a Dobroteką, wyjątkowym miejscem na Opolszczyźnie, trwa od wielu lat. Jej ostatnim owocem jest wystawa prac uczniowskich w Galerii Wystaw Artystycznych. Wystawę, która została otwarta wernisażem 12 listopada, oglądać można do stycznia 2020 r.

Dobroteka w Dobrodzieniu to nie tylko salon prezentujący wyjątkowe kolekcje mebli, lecz także miejsce wielu działań niekomercyjnych, promujących nowoczesny design. Dobroteka oferuje również wsparcie młodym adeptom wzornictwa, łącząc promocję z działaniami edukacyjnymi. Starannie zaprojektowane wnętrza Dobroteki kryją m.in. nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, w której swoje prace mogli zaprezentować uczniowie Plastyczniaka. Wybrane na tę wystawę projekty to prace dyplomowe z różnych specjalizacji, stanowiących ramę kształcenia zawodowego w Plastyczniaku: snycerstwa, aranżacji przestrzeni, projektowania ubioru, ceramiki artystycznej.

– W ramach wystawy zostały zaprezentowane prace dyplomowe naszych uczniów z różnych lat i specjalizacji, dzięki czemu możemy zobaczyć nie tylko ich różnorodność, ale też bogactwo oferty edukacyjnej Plastyczniaka – wyjaśnia Anna Grzesik, nauczycielka przedmiotów artystycznych, architekt wnętrz (autorka licznych projektów, m.in. Rzymskich Wakacji).

– Te specjalizacje umożliwiają uczniom rozwój w wielu artystycznych kierunkach – dodaje Anna Grzesik. – Zaprezentowane tu prace sytuują się na pograniczu sztuki i designu. Naprawdę warto je obejrzeć!

Anna Grzesik podkreśla, że sama Dobroteka to też miejsce warte zobaczenia:
– Uczniowie, którzy uczestniczą w tym wernisażu, mogą przy okazji zobaczyć miejsce, które nie tylko jest sklepem, ale też przestrzenią promowania nowoczesnego wzornictwa i wspierania młodych projektantów. Takie miejsce „z misją”.

Uczniowie mieli także okazję spotkać się z Piotrem Klerem, a po Dobrotece oprowadził ich Jan Cegiełka, dyrektor kreatywny tego niezwykłego miejsca. Dzięki jego ciekawej opowieści uczniowie mieli okazję ujrzeć współczesny design w bardzo praktycznym kontekście. Wystawa w Dobrotece wpisuje się również w obchody 60-lecia opolskiego Liceum Plastycznego, których zwieńczeniem będzie uroczysta Gala, planowana na 6 grudnia. Na tę uroczystość Plastyczniak serdecznie zaprasza wszystkich absolwentów i sympatyków szkoły!

Oprac.: M.Łuczak

« Powrót do listy