Przejdź do treści strony

Wernisaż Toskania 2019

26 Nov 2018 r.

26 listopada 2018 r. w Galerii nad Odrą odbył się wernisaż prac wykonanych przez uczniów klas III PLP i V OSSP w ramach pleneru malarskiego w Toskanii. Wernisaż został uświetniony wykładem p. Macieja Mieziana, historyka sztuki.

Oto relacja jednej z uczestniczek pleneru, wspominającej tę niezapomnianą wycieczkę:

Toskania. Każdy z nas wspomina ją inaczej. Niektórzy – jako sielski czas spędzony w pięknym, słonecznym kraju, inni – jako niekończące się godziny szkicowania i pracy nad obrazem głównym. A jednak ten wspaniały czas każdego z nas wiele nauczył, także nowego spojrzenia na sztukę.

Po kilku latach rozmyślań o Toskanii, która w wyobraźni części z nas nabrała już cech mistycznych, nareszcie mogliśmy do niej pojechać. Nasze oczekiwania zostały zaspokojone z naddatkiem. Każdy najmniejszy zakątek Włoch przypominał nam, że nie jesteśmy już w kraju ojczystym. Italskie słońce, a wraz z nim cieplejsze barwy, sprawiły, że wszystko było nowe: krajobrazy, zachowania ludzi, kultura... Chodząc ulicami Ferrary, Florencji, San Gimignano, Sieny, Volterry i innych malowniczych miast oraz zwiedzając niezliczone muzea, mogliśmy nareszcie poczuć z cała mocą, dlaczego wybraliśmy właśnie tę szkołę, dlaczego każdego dnia staramy się doskonalić swe umiejętności i pielęgnować zdolności.

Chociaż nasz fizyczny pobyt w Toskanii już dawno dobiegł końca, my wciąż podróżujemy do niej w myślach.

Kiedy wróciłam do domu, wydawało mi się, że ktoś nałożył na moje oczy przesłonę lub filtr, przez które wszystko wydaje się bardziej szare. Nawet na obrazach nie potrafię już uchwycić tych kolorów, co we Włoszech. I myślę o tym z fascynacją!

Toskania: ludzie, piękne widoki, bogate kościoły i muzea skradły nam serca. Jestem pewna, że każdy z nas będzie wspominał tę wyprawę do końca życia. Plener w Toskanii był dla nas lekcją szczególną, za którą z serca dziękujemy nauczycielom-organizatorom: Pani Dyrektor Małgorzacie Wojtanowskiej, Pani Dyrektor Katarzynie Kubik, Pani Dorocie Różyckiej, Panu Oskarowi Bąkowi oraz Panom: Zbigniewowi Natkańcowi i Maciejowi Markowiczowi, którzy otaczali nasze prace szczególną troską i udzielali nam korekty artystycznej. Osobne podziękowania składamy naszym rodzicom. Gdyby nie ich starania, ten wyjazd nie byłby możliwy.

Martyna Hermasz

« Powrót do listy