Przejdź do treści strony

Wernisaż dyplomowy 2019

29 Apr 2019 r.

Nauka w opolskim Liceum Plastycznym to nie tylko połączenie przedmiotów ogólnokształcących, umożliwiających uczniom przystąpienie do matury, z wykształceniem artystycznym, kojarzonym najczęściej z malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. To przede wszystkim nabycie unikatowych umiejętności, które są cenne na rynku pracy.

Okazją do zaprezentowania tych umiejętności, wypracowanych nie tylko w ramach zajęć dydaktycznych, ale i podczas wielu plenerów zagranicznych i krajowych, jest coroczna wystawa prac dyplomantów. Wystawa, poprzedzona obroną prac dyplomowych, jest efektem całorocznej pracy maturzystów pod kierunkiem nauczycieli – artystów plastyków. Wernisaż otwierający wystawę odbył się 29 kwietnia o godzinie 18.00 w Galerii nad Odrą. Jak podkreśla Małgorzata Wojtanowska, dyrektor Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego, zaprezentowane prace to nie tylko dowód warsztatowej sprawności, ale i wyjątkowej wrażliwości ich autorów.

Artystyczne uzdolnienia zyskują praktyczny wymiar w ramach specjalizacji. Tegoroczni maturzyści wykonywali prace dyplomowe w czterech pracowniach, prowadzonych przez doświadczonych pedagogów, artystów plastyków: Joannę Wrześniewską i Beatę Pizoń-Jeziorowską (stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku), Irenę Grabowską i Krzysztofa Rzepczyńskiego (ceramika), Bogusława Skibińskiego i Krzysztofa Rzepczyńskiego (aranżacja wnętrz), Marię Bitkę i Marka Przysieckiego (realizacje intermedialne). Przyznano cztery nagrody, po jednej dla najlepszego dyplomu z każdej specjalizacji. Wyróżnieni zostali: Maria Zmarzły, Julia Szymczykowska, Oliwia Gmerek oraz Michał Zając. Nagrodzeni dyplomanci zaprezentowali swoje prace: Oliwia pokazała kostium o zróżnicowanej formie i strukturze, inspirowany mikroformami organicznymi. Julia stworzyła wieloelementową kompozycję trzech masek, które w można różny sposób komponować, ukazując emocje. Marysia zaprojektowała ceramiczne barwne ptaki. Michał spędził niezliczone ilości godzin pisząc scenariusz, projektując i wykonując plastelinowe postaci, animując, nagrywając i montując swój film, zatytułowany „Dziennik Cheviego Malerne”. Pracę Marii Zmarzły już wkrótce będzie można zobaczyć w opolskim ZOO: piękne ceramiczne papugi ozdobią ściany papugarni. Swój film Michał Zając planuje zaprezentować na egzaminie wstępnym do Szkoły Filmowej. Suknia zaprojektowana i wykonana przez Katarzynę Wystrach, której występ uświetnił wernisaż, jest przemyślanym elementem scenicznej kreacji młodej artystki, uczącej się śpiewu klasycznego w opolskiej Szkole Muzycznej.

Wyjątkową nagrodę, „Serce Polnara”, przyznano również za pracę malarską, wykonaną w ramach aneksu do dyplomu przez Natalię Prządo. Jest to wyróżnienie upamiętniające Bolesława Polnara, zmarłego kilka lat temu artystę i wieloletniego pedagoga opolskiego Plastyczniaka, wielkiego przyjaciela młodych talentów. Wernisaż został połączony z zakończeniem roku dla klas maturalnych, wręczeniem świadectw ukończenia szkoły i pożegnaniem z wychowawcami, Agnieszką Zientarską oraz Łukaszem Piotrowskim.

Foto: D.Szopiński

« Powrót do listy