Przejdź do treści strony

Warsztaty w teatrze

23 Feb 2015 r.

Magia, kreacja, wyobraźnia – to słowa, które kojarzą nam się ze spektaklami w teatrze lalek. Jednak zanim scena zawładnie emocjami widzów, inne słowa lepiej opisują to, co dzieje się w teatrze – projekt, praca, realizacja planu. Mogli się o tym przekonać uczniowie plastyczniaka z klasy V i II OSSP, które jako klasy patronackie biorą udział w przygotowaniu „Dziadów” w reżyserii Pawła Passiniego.

Połowa lutego dla klas II i V OSSP była okresem bardzo pracowitym. Każdego dnia grupy wraz z opiekunami brały udział w warsztatach, które odbywały się w Teatrze Lalki i Aktora. A wszystko po to by uczestniczyć w niezwykłym procesie tworzenia spektaklu w ramach projektu Pod nazwą „Klasy patronackie”. Jak informują organizatorzy „Projekt powstał z myślą o nauczycielach chcących bliżej współpracować z Teatrem i stworzyć swoim uczniom niepowtarzalne warunki rozwoju.”  Inicjatorką współpracy z teatrem ze strony szkoły jest nauczycielka języka polskiego pani Agnieszka Zientarska, która chciała wciągnąć uczniów w działania, dać im możliwość poznawania pracy w teatrze i otworzyć na aktywne poznawanie procesu tworzenia spektaklu. Projekt zakłada spotkania z twórcami, dyskusje po przedstawieniach, możliwość uczestniczenia w próbach, lekcje teatralne, możliwość konsultacji działań teatralnych uczniów.

Pierwszy etap projektu to współpraca przy tworzeniu scenografii według projektu Zuzanny Srebrny. „Dziady” to sztuka reżyserowana przez Pawła Passiniego, która ma być ponownym, uaktualnionym odczytaniem klasyki polskiej literatury. Jaki będzie odbiór widzów? Jak spektakl odbiorą uczestnicy projektu wtajemniczeni w proces jego powstawania? Przekonamy się po premierze, która będzie miała miejsce 15 marca 2015 roku.

Oprac.: K. Kubik

W ostatnich tygodniach odbywały się w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu wielogodzinne warsztaty, w których uczestniczyła grupa uczniów klasy 5 OSSP specjalizacji techniki scenograficzne i nauczyciele prowadzący Joanna Wrześniewska i Beata Pizoń- Jeziorowska.

Warsztaty zorganizowane były w ramach projektu – działań dla młodzieży i przygotowań do premiery dramatu  A.Mickiewicza „Dziady” w reżyserii P. Passiniego.

Uczniowie realizowali zaprojektowane przez siebie maski, które będą wykorzystane w spektaklu jako integralna część lalek. Prace odbywały się pod okiem scenograf teatru. Inspiracją do powstania masek były ptaki między innymi kruki, sowy, orły. Warsztaty te, to dla uczniów  nowe doświadczenie, a nie tylko forma ćwiczeń. Mieli możliwość wykonania masek i zobaczenia ich jako elementu użytego w spektaklu. Uczniowie wykorzystali swoje umiejętności zdobyte na lekcjach technik scenograficznych. Była to okazja do kontaktu  od strony kulis i pracy w pracowniach teatralnych, które na co dzień są dla nich niedostępne.

Oprac.: J. Wrześniewska

Foto.: K. Kubik, J. Wrześniewska

« Powrót do listy