Przejdź do treści strony

Warsztaty NIKON

15 Mar 2013 r.

Warsztaty fotograficzne „Akcja-fotoedukacja”.

Dnia 15 marca 2013 r. w szkolnej „Galerii Nad Odrą” w ramach programu edukacyjnego, znanego portalu „Szeroki Kadr” odbyły się warsztaty fotograficzne, które poprowadził znany artysta fotografik P. Krystian Bielatowicz. Warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klas III i V OSSP oraz II i III PLP są formą nagrody za wykonanie najlepszych zdjęć pierwszego konkursowego zadania. W kategorii indywidualnej wyróżniona została również Justyna Chrobot, uczennica klasy IV PLP (trzecie konkursowe zadanie).

W/w warsztaty obejmowały ćwiczenia m.in. z wykorzystaniem małej głębi ostrości, pracę z bohaterem zdjęcia, portret kreatywny. Ćwiczenia praktyczne polegały na samodzielnym wykonaniu portretu (z kreatywnym użyciem lamp błyskowych), który następnie poddany był obróbce w programach cyfrowych. Prowadzący zaprezentował także w działaniu mały, średni i duży format aparatów fotograficznych oraz obszerny zestaw autorskich fotografii wykonanych tymi aparatami. Kolejną częścią wykładu był współczesny fotoreportaż oraz analiza materiału do udanego fotoreportażu. Na koniec P. Krystian Bielatowicz wyczerpująco odpowiadał na pytania uczniów oraz przekazał wszystkim uczestnikom warsztatów podręcznik „Nikona” zatytułowany „Radość fotografowania”. Mamy nadzieję, że będziemy mieli możność spotkać się ponownie z P. Bielatowiczem na kolejnych, rozwijających kreatywność naszych uczniów warsztatach fotografii. Znajdujące się na stronach portalu „Szeroki Kadr” multimedialne lekcje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczące technicznych aspektów obsługi aparatów oraz ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Dostosowane są one do indywidualnego poziomu każdego ucznia, który chciałby się dowiedzieć jak robić dobre zdjęcia, bez względu na jego dotychczasowe umiejętności.

Pierwsza edycja programu „Akcja foto-edukacja” jest także formą konkursu dla ponadgimnazjalnych szkół artystycznych na najciekawsze rozwiązanie pracy domowej – wykonanie fotografii na określony temat, z wykorzystaniem wiedzy z danej lekcji. Konkurs odbywa się w miesięcznych cyklach i trwa od listopada 2012 r. do czerwca 2013 r. Do wygrania m.in. sprzęt fotograficzny marki Nikon, stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł oraz wyposażenie pracowni fotograficznej dla szkoły.

 

oprac.: Daniel Szopiński

foto: M.Nowojska, D.Szopiński

« Powrót do listy