Przejdź do treści strony

Warsztaty multimedialne Katowice 2012

16 Nov 2012 r.

W dniach 14 – 16 listopada 2012 r. w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach odbyła się VI edycja warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce”. Formuła warsztatów, podobnie jak rok temu obejmowała wykonanie etiudy filmowej w dowolnej technice minutowej animacji, tym razem inspirowanej utworami muzycznymi Wojciecha Kilara „Orawa” i „Krzesany”. Do udziału w warsztatach multimedialnych zgłosiło się ponad dwadzieścia szkół plastycznych z całej Polski. Wcześniej wysłane filmy oceniało jury zaproszone przez organizatorów warsztatów. Z naszej szkoły w warsztatach uczestniczyły Aleksandra Dzido z klasy VI OSSP, Kinga Sądel z klasy III PLP wraz z opiekunami panią Moniką Nowojską i panem Danielem Szopińskim.

Program warsztatów artystycznych obejmował wykłady, prezentacje i ocenę etiud filmowych uczestników oraz praktyczne zajęcia z animacji filmowej, ćwiczeń operatorskich i ustawiania oświetlenia na planie filmowym.

A oto tematy niektórych wykładów:

14 listopada br.

  • „Analiza porównawcza – realizacja filmu animowanego techniką klasyczną a animacja komputerowa”
  • „Łączenie żywego planu – filmu aktorskiego – z animacją, na podstawie filmu „Animalki" oraz projektu filmu „Ojejku" – reżyser Andrzej Orzechowski – dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej;

15 listopada br.

  • „Film animowany – „Od pomysłu do premiery -„Tryptyk rzymski" – reżyseria Marek Luzar. Film zrealizowano przy użyciu różnych technik animacji artystycznej, jak i nowatorską techniką łączenia animacji oraz zdjęć z żywego planu poddanych obróbce komputerowej. Twórcy postawili sobie za zadanie przybliżenie tego, wyjątkowego dzieła w formie filmu, który poprzez plastykę inspirowaną m.in. freskami Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej; animację; teatr wizji i ruchu - miał przybliżyć widzowi poemat Ojca Świętego, dodając do niego wartości wizualne.
  • Warsztaty operatorskie. Podstawowe elementy i techniki pracy z kamerą oraz ustawienie światła na planie zdjęciowym – Michał Duczymiński – operator filmowy i telewizyjny

16 listopada br.

  • wykład, „Historia filmu animowanego" – Ireneusz Kaznocha
  • wykład „Muzyka filmowa Wojciecha Kilara" – Ireneusz Kaznocha.

W tym roku wg oceny Jury oraz w plebiscycie publiczności za najlepszą animację uznano jednominutowy film animatorów z Liceum Plastycznego w Poznaniu. Drugą nagrodę otrzymała ekipa z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Plastycznych w Szczecinie.

„Ta forma wypowiedzi artystycznej jest coraz popularniejsza, w klasycznej formie animacji rysunkowej w Polsce uprawiana jest od 60 lat i wcale się nie starzeje. Wręcz przeciwnie – możliwości nowych mediów cyfrowych, zastosowanie nowoczesnych programów do komputerowej obróbki obrazu sprawiają, że animacja znajduje coraz to nowe zastosowania w projektowaniu, edukacji, reklamie, prezentacjach komercyjnych, wreszcie – w stosunkowo nowej dziedzinie sztuki jaką jest video-art, czy tzw. sztuka multimedialna.”

(cyt.: Jacek Skorus)

Laureatom gratulujemy wyróżnień, a organizatorom kolejnych udanych edycji warsztatów.

oprac.: Daniel Szopiński

foto:D.Szopiński

« Powrót do listy