Przejdź do treści strony

W wakacje na stażu

05 Sep 2019 r.

Lipiec i sierpień są miesiącami powszechnie kojarzonymi z wakacyjnym i urlopowym wypoczynkiem, tymczasem właśnie wakacje zostały wskazane przez wnioskodawców projektu „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu” jako czas odbywania przez szkolną młodzież praktyk i zawodowego stażu.

– Miałam wiele obaw związanych z rozpoczęciem stażu. Przede wszystkim nie wiedziałam, co mnie czeka, jakie będą moje zadania. Pierwszy dzień stażu był stresujący – relacjonuje Natalia Król, uczennica II klasy Publicznego Liceum Plastycznego. Natalia odbyła staż w Muzeum Śląska Opolskiego. Do tej pory znała tę placówkę jako gość, uczestnik wydarzeń proponowanych zwiedzającym przez muzeum i jego oddziały. W ramach stażu, wraz z koleżanką z klasy, Magdaleną Kaśków, mogła „od kuchni” poznać tajniki muzealnictwa. Dziewczyny z wdzięcznością wspominają życzliwość i merytoryczną opiekę dyrekcji muzeum oraz jego pracowników.

– Każdego dnia pracownicy muzeum zapoznawali nas z pracą poszczególnych wydziałów, zaczynając od Działu Etnograficznego. Tam dowiedzieliśmy się, jak powstają wystawy w muzeum i ile trudu trzeba, by je realizować – opowiada Natalia. – Równie ciekawym miejscem była Pracownia Konserwacji Zabytków, w której mogłyśmy nie tylko posłuchać o pracy konserwatora, ale także pomóc w przygotowaniu płócien do podklejenia obrazów. W pozostałych działach dowiedziałyśmy się wiele o Opolu, o ludziach, którzy tutaj żyli i tworzyli, a także o współpracy między opolskimi instytucjami kultury.

Praktyczna formuła stażu nie pozwoliła się nudzić. Pod okiem doświadczonych muzealników stażyści mogli wziąć udział w wielu pracach przeprowadzanych w placówce. Artystyczne uzdolnienia przydały się uczennicom Plastyczniaka wielokrotnie, nie tylko wtedy, gdy zdobywały umiejętności związane z wystawiennictwem. Stażyści zostali zaproszeni do stworzenia projektu zagospodarowania tarasu muzeum, a podczas szkolenia zorganizowanego przez Eduko mogli przedstawić swoją perspektywę w kwestiach związanych z edukacją.

– Jestem szczęśliwa, że mogłam odbyć ten staż – podkreśla Natalia. – Poznałam wielu ludzi i bardziej otworzyłam się na nowe doświadczenia. Dzięki stażowi nabyłam wiele nowych, bardzo konkretnych umiejętności.

Oprac.: M.Łuczak

« Powrót do listy