Przejdź do treści strony

W nagrodę do Plastyczniaka

04 Oct 2018 r.

Uczniowie Plastyczniaka większą część swego szkolnego życia spędzają w artystycznych pracowniach. Twórcze działanie to ich pasja, rozwijana codziennie podczas zajęć. Zajęcia, które odbywają się w świetnie przygotowanych pomieszczeniach, prowadzą artyści – plastycy. Ta wyjątkowa atmosfera przyciąga młodzież pragnącą kształtować estetyczną wrażliwość i rozwijać artystyczne talenty.

4 października w pracowniach Plastyczniaka zrobiło się wyjątkowo gwarno. Niezwykłymi gośćmi szkoły byli w tym dniu uczniowie kilku placówek edukacyjnych naszego regionu, laureaci ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi”, organizowanego przez KRUS. W ramach specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów uruchomiono kilka szkolnych pracowni. Kilkugodzinne zajęcia, prowadzone przez pedagogów, odbywały się w pracowniach rzeźby i ceramiki, tkaniny artystycznej oraz fotografii. Młodzi ludzie podjęli pracę warsztatową z wielkim zaangażowaniem, łącząc ją z wyśmienitą zabawą. Mogli przy tym liczyć na pomoc starszych kolegów, uczniów klasy II PLP, którzy podjęli się opieki nad uczestnikami warsztatów.

Już sam budynek szkoły zrobił na laureatach konkursu wrażenie. Podobał im się wystrój plastyczniakowych wnętrz, prace dyplomantów ozdabiające pracownie, korytarze i szkolny ogród. Z zaciekawieniem przyglądali się pracom maturzystów, wiszącym w szkolnej Galerii. Ich podekscytowanie przełożyło się na pełne zaangażowania i entuzjazmu uczestnictwo w proponowanych zajęciach.

- Wszystko mi się tu podobało! – deklaruje uśmiechnięta Kinga z Nowego Świętowa. – Chciałabym tu wrócić. Chciałabym chodzić w przyszłości do takiej szkoły!

- Najlepsze było lepienie z gliny i malowanie porcelany – dodaje Mateusz ze szkoły w Dąbrowie.

Zadowoleni z wizyty w Plastyczniaku byli również opiekunowie towarzyszący laureatom konkursu, nauczyciele, którzy przygotowali młodych ludzi, ale i rodzice czy nawet dziadkowie. Ujęła ich różnorodność przeprowadzonych warsztatów oraz atmosfera, stworzona nie tylko przez pedagogów, ale i uczniów II PLP, którzy opiekowali się uczestnikami warsztatów.

- Zorganizowanie tych warsztatów w nagrodę dla uczniów jest świetnym pomysłem. Zajęcia były dobrze przygotowane i ciekawie poprowadzone – ocenia pani Teresa Andruszków, dyrektor szkoły w Dąbrowie (gmina Świerczów).

- Dzieci z mniejszych miejscowości nie zawsze mają dostęp do szerokiej oferty zajęć, rozwijających ich talenty. Tym ciekawsze dla nich, ale i dla nas, rodziców, są takie warsztaty – dodaje jedna z mam.

W ramach warsztatów zostały uruchomione pracownie:
tkanina artystyczna: Joanna Wrześniewska i Beata Pizoń-Jeziorowska
fotografia: Maria Bitka
ceramika: Krzysztof Rzepczyński i Irena Grabowska.

Uczestnikom warsztatów serdecznie gratulujemy wyróżnienia w konkursie. Cieszymy się, że mogliśmy tę wyjątkową grupę gościć w Plastyczniaku. W przyszłym roku szkolnym otwarte zostaną klasy zarówno dla absolwentów gimnazjów, jak i pierwszego rocznika ósmoklasistów, kończących szkołę podstawową w nowym trybie. Zapraszamy do Plastyczniaka!

Oprac.: M.Łuczak

Foto: M.Bitka, B.Pizoń-Jeziorowska, J.Wrześniewska

« Powrót do listy