Przejdź do treści strony

Urodziny Patrona

16 Feb 2018 r.

16 luty. Na dworze pochmurno, a w Szkole Plastycznej kolorowo i radośnie. To dzień urodzin patrona szkoły Jana Cybisa.

Świętowanie urodzin w zasadzie zaczęło się już we wrześniu, szeregiem działań podjętych z okazji „Roku Jana Cybisa na Opolszczyźnie”. Były i wykłady i warsztaty, projekty i gry. W dniu urodzin uczniowie i zaproszeni goście mogli zobaczyć efekty prac. W Szkolnej Galerii zaprezentowano prace z pracowni Pani Bożeny Szwajkowskiej-Krauze i Pana Macieja Markowicza inspirowane kolorem. Doświadczania koloru podjęły się klasy II i III OSSP oraz I i II PLP.

Klasa V OSSP zaprosiła zgromadzoną publiczność do kawiarni „La Rotonde” w Paryżu, wprowadzając w nastrój francuską muzyką i serwowaną kawą. Stworzyła kawiarniany klimat lat 20-tych i pokusiła się o wyobrażenie sobie jak wyglądało wtedy życie Jana Cybisa, który zamieszkał w stolicy sztuki wraz ze swoimi przyjaciółmi. W zaaranżowanej przez uczniów kawiarni pojawili się m.in.: Salvador Dali, Pablo Picasso, Coco Chanel i oczywiście Jan Cybis z żoną. Aktorzy fantastycznie oddali swoje postaci, zarówno gestem, jak i kostiumami, które sami przygotowali. Dialogi uczniowie pisali sami w oparciu o informacje źródłowe oraz listy żony Jana Cybisa, które wysyłała z Paryża do matki.

Wszyscy zaproszeni bawili się znakomicie. A wśród publiczności pojawili się m.in. laureaci konkursu plastycznego ”Zapatrzeni w Cybisa”, w którym nagrody ufundował Marszałek Województwa Opolskiego.

Po spektaklu klasa II PLP wyruszyła w miasto, aby wraz z Opolanami świętować urodziny malarza z Opolszczyzny. Drugoklasiści przygotowali ciastka z cytatami z „Dzienników” malarza oraz naklejki z własnymi rysunkami i fragmentami tekstów.

Oprac.: K.Kubik

Foto: D.Szopiński

« Powrót do listy