Przejdź do treści strony

Toskania widziana inaczej

05 Dec 2016 r.

Toskania, podobnie jak każde miejsce na ziemi ma swoją charakterystykę - cechy, które to miejsce czynią wyjątkowym. Dla wielu to region słońca, cyprysów, uroczych miasteczek znanych  z filmów, książek i pocztówek. A przecież pejzaż miejsca to także ludzie, kultura, architektura, światło, klimat, kolorystyka…

Wielu wybiera się do Toskanii w poszukiwaniu wytchnienia i smaków. Uczniowie szkoły plastycznej każdego roku wybierają się tam w poszukiwaniu artystycznych inspiracji i śladów wielkiej sztuki.

Każdego roku uczniowie mierzą się z zagadnieniem malarskim, stąpają ścieżkami włoskich twórców, poznają atmosferę toskańskich posiadłości. Chodzą uliczkami Florencji, San Giminiano, Sieny, Wenecji by poznawać historie sztuki oraz uczyć się zauważać fakturę, kolor, światło. Dla adeptów malarstwa ważna jest umiejętność patrzenia i przekładania tego, co widzi na płaszczyznę płótna.  Gdy patrzymy na świat, jako pierwsze zauważamy barwy, te z kolei działają na nas emocjonalnie, przywołują z podświadomości mocą skojarzeń coraz to inne uczucia. W następnej kolejności  spostrzegamy kształt, a w ostatniej kolejności identyfikujemy go jako przedmiot lub zjawisko. To, co postrzegamy transponujemy przez własne refleksje, aby mogły zwizualizować się w materii zwanej sztuką.

22 listopada w szkolnej galerii w budynku Ogniska Plastycznego odbył się wernisaż Toskański. Prace uczniów są innym pełnym światła, indywidualnego spojrzenia i wrażliwości spojrzeniem na jedno z najbardziej popularnych miejsc świata – Toskanię.

Oprac.: J.Preuhs, K.Kubik

Foto: D.Szopiński

« Powrót do listy