Przejdź do treści strony

Toskania 2012

24 Sep 2012 r.

Dziennik toskański

W sobotę 22 września wyruszyliśmy z Opola ku toskańskiej przygodzie. Przed nami  dziesięciodniowy plener wśród włoskich pejzaży, w otoczeniu zabytków i wszechobecnej przeszłości.

23 września - pierwszy dzień na włoskiej ziemi to spotkanie z „Perłą Adriatyku” – Wenecją. Na plac św.Marka wpłynęliśmy drogą dawnych kupców od strony morza. Płynąc wodnym tramwajem mogliśmy niemal dotknąć palladiańskich kościołów il Redentore i San Giorggio Maggiore. Miasto zwiedzaliśmy poruszając się ścieżkami wspaniałej przeszłości miasta; od bizantynizującej Bazyliki św.Marka, przez gotycki Pałac Dożów, po renesansowe malarstwo Tintoretta w Scuola di San Rocco. Nasze wędrówki wąskimi urokliwymi uliczkami doprowadziły nas do Gallerii Accademia, której zbiory są świadectwem świetności kolorystycznej malarzy weneckich. Wenecję żegnaliśmy widokiem fasad pałaców położonych wzdłuż Canal Grande.

24 września, kolejny dzień pod słońcem Toskanii minął nam na szukaniu motywów, inspiracji. Wykonywaliśmy pierwsze szkice, notowaliśmy nasze wrażenia. A to wszystko wśród srebrzystej zieleni oliwek, zapachu rozmarynu i miauczenia kotów.

25 września to słoneczny wtorek, który spędziliśmy na poszukiwaniu śladów renesansu we Florencji. Stolica Toskanii kryje w sobie najwspanialsze przykłady sztuki XV i XVI wieku, to właśnie one najbardziej nas interesowały. Najpierw oglądaliśmy dzieła zgromadzone w Galleria Accademia, której największym skarbem jest Dawid Michała Anioła. Następnie podziwialiśmy ogrom Katedry Santa Maria del Fiore z genialnie rozwiązaną kopułą Filippo Brunelleschiego. Mgoliśmy na własne oczy zobaczyć Rajskie Wrota Lorenzo Ghibertiego, siedzibę rodu Medyceuszy oraz kaplicę, stworzoną dla tego rodu przez Michała Anioła, fasadę kościoła Santa Maria Novella. We wnętrzu kościoła, mogliśmy podziwiać kolejne dzieła epoki Renesansu: Massaccia, Domenico Ghirlandaio. Następnie przeszliśmy na drugą stronę rzeki Arno, by zobaczyć Kościół San Spirito i ogromną fasadę Palazzo Pitti. Długi i pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wizytą na Piazza Sinioria i w przyległej Galerii Ufizzi, w której to znajdują się arcydzieła takich mistrzów jak: Tycjan, Rafael Santi, czy Sandro Botticelli.

26 września to dzień spędzony w miasteczku Volterra, gdzie mogliśmy odpocząć po florenckim zgiełku. Niemniej jednak nie był to dzień bezczynny, bowiem zwiedzaliśmy średniowieczną zabudowę oraz Muzeum zawierające zbiory etruskie. Po zapoznaniu się z okolicą przystąpiliśmy do malowania. To właśnie w Volterze zaczęły powstawać nasze olejne impresje z Toskanii.

 

oprac. K. Kubik

foto: M. Bączyńska

« Powrót do listy