Przejdź do treści strony

Sukcesy naszych absolwentów - Radosław Szlaga

07 Jan 2013 r.

„Za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, pokazującą zarazem, że wątek ludyczny nie musi tłumić przekazu edukacyjnego. Za twórczość wciągającą widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.” – uzasadnienie nominacji Radosława Szlagi do Paszportu Polityki 2012 w kategorii sztuki wizualne. Nominacja ta, ale także liczne słowa uznania, które możemy znaleźć w recenzjach wystaw i opisach twórczości Radka Szlagi cieszą nas tym bardziej, że jest ona absolwentem naszego „Plastyczniaka”. Malarz urodził się w 1979 roku w Gliwicach. W drugiej połowie lat 90-tych uczęszczał do naszej szkoły. W 2005 roku ukończył ASP w Poznaniu uzyskując dyplom z wyróżnieniem z malarstwa pod kierunkiem prof. Jerzego Kałuckiego. Z Poznaniem związany jest do dziś; tam mieszka i tworzy. Tam tak ze współtworzy od 2007 roku grupę artystyczn a Penerstwo i pracuje na ASP jako asystent w pracowni Wojciecha Łazarczyka. Malarstwo Radka Szlagi cenione jest za swobodny styl malowania, odważne stosowanie koloru, łączenie różnych stylistyk i wątków. Jednak ze jego obrazy zaskakują nie tylko formą, lecz tak że treścią, w której łączy motywy z szeroko pojętej ikonosfery kultury i popkultury.  Wprowadza wątki z polityki, historii i religii mieszając je. Wszystkie te elementy składają się na twórczośc przesyconą wrażliwością i intuicją artystyczną. Sam artysta mówił o swojej twórczości w następujących słowach:

"Moja twórczość jest dokumentacją pewnego procesu, to zapis stanu świadomości, odbicie mitologii, którą na bieżąco tworzę i aktualizuję, To świat endemiczny i złożony. Mówię o małym wycinku rzeczywistości. Jednak opisuję go nie patrząc zza okna na boisko, mówię o rzeczywistości widzianej przez pryzmat kultury, jej strzępków i fragmentów, zarówno tej wysokiej, jak i popkultury, z form literackich, filmów, muzyki, również z samej sztuki we wszelkich swych przejawach. Wzorce kulturowe docierające z odległych miejsc na peryferia są przeważnie nieco bez fasonu, wygniecione, zdeformowane. Po drodze od źródeł do mojej pracowni stają się krzywe, albo sflaczałe, niedoskonałe, kalekie, ułomne. A tu poddawane są ponownym procesom obróbki i przetwarzaniu. Ten proces degradacji, który tu zachodzi, jest jednocześnie źródłem inspiracji i tematem mojej pracy".

Radek ma na swoim koncie liczne wystawy:  "Fake Fauna" i „Atlantis” w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, "Neue Bilder" w Berlinie, "Atlantis",  "Historia i geografia" w Galerii Zderzak w Krakowie. Mamy nadzieję, że Radosław Szlaga zostanie laureatem Paszportu, który stanie się dla niego przepustką do kariery na dużą skalę i spełni się jako nadzieja polskiego malarstwa.

oprac.K.Kubik

« Powrót do listy