Przejdź do treści strony

Spotkanie z komiksem w MBP

26 Oct 2018 r.

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, czym jest komiks, nie jest oczywista. Każdy kojarzy obrazkowe historyjki, skomentowane oszczędnym tekstem umieszczonym w dymkach. Prawdziwi miłośnicy gatunku, których w Plastyczniaku nie brakuje, wiedzą jednak doskonale, że wartościowy komiks wymaga mistrzowskiego operowania literackimi i plastycznymi środkami wyrazu artystycznego.

26 października 2018r. klasa I PLP wzięła udział w spotkaniu z Małgorzatą Kulik, autorką docenionego już przez krytykę i czytelników komiksu dla dorosłych pt. „Ta małpa poszła do nieba”. Małgorzata Kulik, absolwentka katowickiej ASP, była gościem festiwalu Komiks: Esencja, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Jak w rozmowie z Agnieszką Zientarską podkreślała autorka, komiks jest przede wszystkim opowieścią, która wykorzystuje wizualne środki wyrazu. Opowiadana w ten sposób historia jest jak matematyczne zadanie: musi być kompletna, zamknięta, a dobór środków literackich i plastycznych starannie przemyślany.

Młodzież z uwagą słuchała Małgorzaty Kulik, pytała również o jej artystyczne inspiracje, drogę zawodową oraz dobór środków artystycznych. Uczniowie byli dobrze przygotowani do tego wyjątkowego spotkania, ponieważ zapoznali się wcześniej zarówno z komiksem, który został zakupiony do szkolnej biblioteki, jak i historią form komiksowych.

O tym, że usytuowanie komiksu pomiędzy formami literackimi a plastycznymi jest nie tyle problematyczne, co inspirujące, uczniowie Plastyczniaka przekonali się w drugiej części spotkania, podczas warsztatów z komiksu zorganizowanych dla nich przez MBP. Warsztaty prowadziła oczywiście Małgorzata Kulik. Młodzież podjęła zadanie, zaproponowane im przez artystkę, skorzystała również z udzielonej im korekty. Było ciekawie, inspirująco i pracowicie.

Oprac.: M.Łuczak

« Powrót do listy