Przejdź do treści strony

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

28 Nov 2014 r.

Dnia 26 listopada w „Galerii nad Odrą” w godzinach  przedpołudniowych odbyło się spotkanie autorskie z  pisarzem i felietonistą Andrzejem Stasiukiem.  Spotkanie zorganizowane zostało przez naszą szkołę  przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną.  Autora zapowiadał pracownik biblioteki szkolnej Oskar Bąk a samo spotkanie prowadziła Dorota Różycka z biblioteki pedagogicznej. Spotkanie przebiegło w  miłej atmosferze. Autor ze swadą opowiadał o  swoich książkach. Przytaczał anegdoty ze swoich podróży. Podczas rozmowy skracał dystans z widownią. Wchodził w dialog z  młodzieżą niczym starszy kolega lub bliski znajomy. Powodowało to zanik onieśmielenia u uczniów i masą pytań z ich strony do pisarza. Po dyskusji  pan Stasiuk złożył autografy w swoich książkach które  posiada biblioteka szkolna.  Wzbogaciły one  kolekcję zbiorów z dedykacjami od  innych autorów: Olgi Tokarczuk, Mariusza Urbanka i Wiesława Myśliwskiego.

Oprac.: Oskar Bąk

 

Uczniowie poznali autora „Dukli” jako zapalonego podróżnika, miłośnika wschodnich rejonów Europy. Uczestników spotkania interesowały także przeżycia i przemiany towarzyszące podróżom. Opowiadał o przygodach i przeżyciach, które im towarzyszyły. Zapytany przez jedną z uczennic, czy nie żałuje młodości, szalonych wybryków, które były inspiracją jednej ze starszych książek odparł, że nie żałuje, a nawet mógłby przeżyć ją jeszcze raz. Pan Stasiuk mówił także o istocie pamięci, która w jego odczuciu jest wszystkim, że bez niej nie potrafi sobie wyobrazić siebie, o ulubionych pisarzach, których portrety powiesił na ścianie.

Szczere odpowiedzi i luz sprawiły, że po spotkaniu także ci, którzy prozy Andrzeja Stasiuka nie znają pobiegli do biblioteki po książki.

Oprac.: K. Kubik

Foto.: D. Szopiński

« Powrót do listy