Przejdź do treści strony

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

02 Sep 2019 r.

Czym dalej w las, tym więcej drzew. Może i robię postęp, chociaż nie bardzo wiem, co to znaczy w malarstwie postęp. Wydaje mi się chwilami, że znajduję rozwiązania bardziej interesujące, ale właśnie wtedy widzę całą mizerność mojej pracy wobec istniejących możliwości w tej dziedzinie. Ogarnia mnie trwoga jak w lesie.

Lekturą wybranych fragmentów dzienników Jana Cybisa, malarza, rysownika i pedagoga, a przede wszystkim Patrona opolskiego Plastyczniaka, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość, którą poprowadziła Pani Dyrektor Katarzyna Kubik, odbyła się 2 września w sali koncertowej Szkoły Muzycznej, gromadząc nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Rozpoczęcie roku szkolnego uświetnił inauguracyjny wykład krakowskiego historyka sztuki, Pana Macieja Mieziana, poświęcony impresjonistom, oraz mini-recital akordeonowy Lukasa Gogola. Pan Oskar Bąk przypomniał zgromadzonym, jak ważne dla naszej wspólnotowej pamięci i zbiorowej tożsamości są historyczne daty polskiego września. Po wykładzie młodzież spotkała się z wychowawcami.

Lektura dzienników Patrona naszej szkoły jest naprawdę poruszającym doświadczeniem. Z tekstu przebija niezwykła wrażliwość, godna podziwu pracowitość i wytrwałość oraz skromność. Od kilku lat czytamy wybrane fragmenty jego zapisków podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego i za każdym razem odkrywamy, uczniowie i nauczyciele, coś nowego, a zarazem szalenie ważnego i bliskiego. Może z tej pracowitości i skromności warto wziąć przykład, aby pod koniec roku móc pogratulować sobie postępów.

Owocnej pracy!

Oprac.: M.Łuczak

Foto: D.Szopiński

« Powrót do listy