Przejdź do treści strony

Relacja z Art Cafe VII

29 Nov 2016 r.

Relacja z Art Cafe VII

We wtorek 22.11.2016  niewątpliwą gwiazdą naszego spotkania był Mehdi Farajpour: aktor, tancerz, choreograf, reżyser Oriantheatre w Paryżu . Sam przedstawia się jako Pers, wygnaniec z Iranu, gdzie obecnie taniec w wersji, którą w swoim teatrze stosuje Mehdi, jest zakazany. Pracuje i tworzy obecnie we Francji, sporo czasu spędził w Indiach, Polsce i w różnych częściach świata, gdzie jego sztuka jest zauważana i doceniana. Przedstawił nam kilka etiud  o niezwykłej wymowie, metaforycznie  ukazujących zniewolenie we współczesnym świecie ale i los kobiet Irańskich, które pamięta z dzieciństwa.

Mehdi praktykuje jogę i japoński taniec  buto (połączenie tradycyjnego tańca japońskiego oraz europejskiego ekspresjonizmu). Mimo tak ciekawych dokonań okazał się być człowiekiem niezwykle skromnym , wyciszonym, przyjacielskim, bardzo otwartym na kontakt. Nie szuka rozgłosu ani sukcesu za wszelka cenę. Ma swoją filozofię i przesłanie, któremu jest wierny. Na koniec - na pytanie co łączy Iran i Polskę  odpowiedział: życzliwość i gościnność.

Art Cafe tym razem – dzięki uprzejmości OPAK-u gościła w Miejscu X, co okazało się być świetnym pomyłem. Jak zwykle kawa z „Pożegnania z Afryką” miejsce i klimat spotkania, które ciekawie (w języku angielskim) poprowadził współpracownik  naszego Gościa, doktorant  UAM w Poznaniu Stanisław Bitka - pozostawiły ciepły obraz  Mehdiego -  Człowieka  Wschodu, ale równocześnie Obywatela  Świata  (dodajmy – posługującego się płynnie kilkoma językami).

Sobie życzymy  dalszych spotkań aby nasz angielski stał się równie biegły i przydatny szczególnie młodym artystom.

Oprac.: Maria Bitka

Foto.: Maria Bitka Jr

« Powrót do listy