Przejdź do treści strony

Punctum - wystawa prac Małgorzaty Futkowskiej

20 Oct 2017 r.

Punctum – indywidualna wystawa prac artystycznych Małgorzaty Futkowskiej w Galerii Pelikan – Węgry w ramach międzynarodowej współpracy miast partnerskich Opole - Székesfehérvár 20 października – 10 listopada 2017r.

Tytuł wystawy poprzez wyrażenie Punctum kieruje nas w stronę francuskiego teoretyka Rolanda Barthsa, dla którego określenie to związane było ściśle z dziedziną fotografii. Zdjęcie, zawierające Punctum, czyli jakiś wyróżniający się ślad, szczegół poprzez ten drobny element, uruchamia u odbiorcy pamięć. Przywołane wspomnienie, które uaktualnia się w trakcie oglądania zdjęcia powoduje chęć „poszerzenia pola widzenia”, czyli dotarcie poza jego kadr w celu pełnego zrekonstruowania wydarzenia, które miało miejsce w przeszłości. Podążając za myślą R. Barthsa przygotowany na wystawę zestaw prac, dla których punktem wyjścia była właśnie fotografia, stanowi próbę dotarcia poza „przysłonięte pole”, aby opowiedzieć o światach i historiach, jakie się tam kryją.

Aktualizacja wspomnienia odbywa się tu za pomocą wyobraźni, gdzie obok zdjęć, zatrzymanych fotograficznych kadrów, wkradają się inne zaczerpnięte z przeszłości spostrzeżenia, mity i rejestry. Jednym z takich „mitów” to fikcyjne postacie bohaterów „Misia Uszatka”, które fragmentarycznie występują w moich pracach. Bajka ta emitowana na przełomie lat 70-80tych cieszyła się dużą popularnością nie tylko wśród najmłodszych widzów w Polsce, ale również na Węgrzech. Wyświetlana była pod tytułem: „Füles Machó”.

Sięgając do „Misia Uszatka”, bajki pochodzącej z czasów PRL-u chciałam, aby stał się on wspólnym mianownikiem wspomnień nas mieszkańców Europy Środkowo Wschodniej, których łączy nie tylko wspólna pamięć historyczna, ale również wspólna perspektywa kulturowa.

Oprac.: M.Futkowska

« Powrót do listy