Przejdź do treści strony

Przegląd rysunku i malarstwa 2012

14 Jun 2012 r.

Klasa III gimnazjum stanowi swego rodzaju cezurę – punkt zwrotny w rozwoju artystycznym, ponieważ zamyka okres twórczości dziecięcej, w którym dominują ćwiczenia z wyobraźni i otwiera fazę twórczości młodzieńczej sygnalizując główne kierunki rozwoju estetycznego i problemy konstytuujące dojrzałe widzenie. Następuje zmiana jakościowa, zwiększa się skala wykonywanych prac, zmianie ulega tempo pracy, zaczynają dominować ćwiczenia z obserwacji, powstaje konieczność użycia innych niż znane środków wyrazu, następuje odkrywanie potencjału nowych możliwości, zmiany dokonują się dynamicznie.

Po raz pierwszy uczniowie prezentowali w szerokim zestawie prace rysunkowe i malarskie powstałe w czasie zajęć – pewnie sami byli zdziwieni ciągami często nie zakończonych ćwiczeń w większości z obserwacji. Elementy postaci, ręce, głowy, detale twarzy, szkice postaci w dużym formacie, rysunki martwych natur dokumentujące poszukiwania właściwej kompozycji, proporcji, poprawnej konstrukcji – w pracach zaczęły ujawniać się różnice materii, istotnym okazało się być oświetlenie – jego kierunek, intensywność, charakter.

Prace malarskie – lekceważone piętrzące się układy przedmiotów – objawiły się jako pełnokrwiste martwe natury, w dodatku zakorzenione w tradycji sztuki, dokumentowały mniej lub bardziej udane próby mierzenia się z bogactwem barw w wymiarze wcześniej niedostrzeganym. Kolor zostaje odkryty i świadomie zauważony, traci niewinną słodycz na rzecz różnorodnych, często skomplikowanych harmonii.

Jeszcze nieco opornie, czasem nieporadnie, powstają prace, stopniowo zaczynają dojrzewać, niektóre nieokiełznane zaskakują, rodzi się zupełnie nowy kształt, być może artystyczna wizja, w której doświadczenie i świadomość uzyskują należne miejsce.

Nad pracami pochylali się  14 czerwca 2012r. nauczyciele: mgr Bożena Szwajkowska-Krauze z budującą korektą dla każdego z uczniów, mgr Daniel Szopiński, mgr Monika Nowojska, mgr Zbigniew Natkaniec oraz dyrektor Małgorzata Wojtanowska w charakterze obserwatora.

Justyna Wełk, Karolina Dyrda i Alicja Pierianowicz uzyskały największą ilość punktów i oceny celujące za prezentowane na przeglądzie prace.

oprac.: Zbigniew Natkaniec

foto: D.Szopiński

« Powrót do listy