Przejdź do treści strony

Projekt Comenius - spotkanie w Opolu

29 Oct 2011 r.

Realizację projektu Comenius rozpoczęło spotkanie szkół, które miało miejsce w dniach 25-29 października 2011 w Opolu. Spotkanie było przygotowaniem do drogi, okazją do poznania uczestników Comeniusa.

W minionym miesiącu wyruszyliśmy na szlak, który prowadzić nas będzie przez projekt „Parallel ways”. Projekt realizowany będzie w ramach Europejskiego Partnerskiego Projektu Szkół - Comenius. Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu wraz ze szkołami z Włoch, Węgier, Rumunii i Turcji Rozpoczął poszukiwania, których efektem będą wspólne produkty: strona internetowa, foldery, zdjęcia, mapy, odtworzenie starych monet. Zadaniem szkół jest znalezienie szlaków, dróg, ścieżek, śladów, którymi od najdawniejszych czasów przemierzali kupcy. Drogami tymi wraz z handlem cennymi towarami przenoszono także idee, wynalazki, wzorce kulturowe. Uczestnicy projektu punktów będą skupiali się na miejscach, które łączyły ludzi, na wspólnych korzeniach, które stanowią podstawę europejskiej wspólnoty. Być może uda się dotrzeć do miejsc jeszcze nieodkrytych, zapomnianych.

W programie znalazły się prezentacje szkół, międzynarodowe warsztaty plastyczne. Nasi goście poznali także miasto, jego historię i zabytki. Nauczyciele złożyli wizytę w Urzędzie Miasta, w tym czasie uczniowie uczestniczyli w grze terenowej szukając ciekawych i atrakcyjnych zakątków Opola.

Nie mogło zabraknąć także badań w terenie. Uczestnicy odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie mogli dowiedzieć się o najstarszych metodach wydobycia soli, jednego z najcenniejszych towarów średniowiecznej Europy. Tutaj ma swój początek szlak handlowy będący przedmiotem naszych badań. Ważnym punktem spotkania była wizyta w Muzeum „Podziemia Rynku” w Krakowie, w którym w ciekawy i nowoczesny sposób uzyskaliśmy wiedzę na temat roli handlu w życiu i rozwoju miasta. Zachowane tam mapy, stare monety, przedmioty stanowią cenny materiał do naszych dalszych poszukiwań. Kolejnym celem był Wrocław i wizyta w Ratuszu, na Placu Solnym w Katedrze. Pierwsze spotkanie zaowocowało wspólnymi ustaleniami, kolejnymi planami i nadzieją na osiągniecie wspólnego wytyczonego celu.

oprac.: Katarzyna Kubik

foto.: Marta Bączyńska

« Powrót do listy