Przejdź do treści strony

Plener fotograficzny w Nowym Wiśniczu „Wiśnickie inspiracje”

25 Sep 2011 r.

W dniach 21-25 września dwójka uczniów opolskiego Liceum Plastycznego - Kinga Waszkiewicz i Michał Rogoziński wraz z nauczycielem fotografii Martą Bączyńską uczestniczyła w plenerze fotografii analogowej organizowanym przez Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

Do udziału zgłosiły się szkoły z całej Polski. Oprócz Opola przyjechały reprezentacje z Tarnowa, Rzeszowa, Katowic, Łomży, Olsztyna i Supraśla.

Nowy Wiśnicz zachwycił uczestników krajobrazem i oddechem przestrzeni, której w Opolu brakuje. Zamek, cmentarze, wzniesienia, a przede wszystkim dużo zieleni i spokój były inspiracją do fotograficznych wycieczek.

Od czwartku do soboty uczestnicy poznawali szkołę i miasteczko, szukali inspiracji, fotografowali, wywoływali filmy, robili stykówki, wybierali najciekawszy kadr i wykonywali powiększenia, które miały być zaprezentowane na wystawie. W ciemni sami nawijali filmy, rozrabiali chemię, płukali, przerywali i utrwalali. Poprawiali i byli wiecznie niezadowoleni z efektów swoich działań. Zawsze było coś co psuło im humor, To paproszek, to rysa na negatywie. Uczniowie z nonszalanckich artystów przemienili się w dokładnych i uważnych perfekcjonistów. Jak widać czas tam spędzony ni poszedł na marne.

25 września o godzinie 11.00 została otwarta poplenerowa wystawa „Wiśnickie inspiracje” w obecności dyrekcji Wiśnickiego Plastyka, uczestników pleneru, władz samorządowych, przedstawicieli instytucji kultury, gości i młodzieży.

Wystawa po plenerowa zaprezentowana została w komnatach Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Każdy z uczestników prezentował po jednej fotografii w formacie 30x40 cm.

„Duża rozpiętość tematyczna, różnorodność pomysłów, ciekawość świata” tym można by scharakteryzować młodych adeptów fotografii analogowej. Każdy z nich wykonał przez te 4 dni tytaniczną pracę nad procesem twórczym zarówno w plenerze jak i w ciemni.

oprac.: Marta Bączyńska

foto.: Marta Bączyńska

« Powrót do listy