Przejdź do treści strony

Pamiętajcie o ogrodach

02 Dec 2013 r.

Już po raz szósty, a drugi w międzynarodowej formule, rozkwitły najpiękniejsze ogrody Europy. Stało się to za sprawą uczestników II Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach”, organizowanego przez I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku. W tym roku na konkurs nadesłano rekordową liczbę 616 prac malarskich i rysunkowych z trzydziestu szkół plastycznych z Polski i z zagranicy. Oceny dokonali wybitni polscy uczeni i artyści zarazem t.j.: prof. dr. hab. Jan Rylke (Kierownik Katedry Sztuki Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), prof. Jacek Dyszyński (z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) i prof. Zygmunt Rafał Strent (z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Zadanie komisji konkursowej było utrudnione ze względu na tak dużą ilość nadesłanych prac. Ostatecznie wyłoniono zdobywcę Grand Prix, zdobywców miejsc I-III (w dwóch kategoriach: rysunek i malarstwo) oraz przyznano 4 wyróżnienia. Wyróżnienie Małgorzaty Mroczkowskiej, Dyrektora I Prywatnego Liceum w Płocku zdobyła Wiktoria Balawender - uczennica klasy III PLP. III nagrodę w kategorii malarstwa otrzymał Piotr Dziuron- również uczeń klasy III PLP. Obie prace zostały wykonane pod kierunkiem P. Joanny Preuhs. Z tej okazji, 29 listopada br., uczeń naszej szkoły udał się na galę wręczenia nagród laureatom połączoną z wernisażem prac, która miała miejsce w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wernisaż rozpoczął występ chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku. Artyści zaśpiewali m.in. „Viva la vida” zespołu Coldplay, „I don't wanna miss a thing” Aerosmith oraz „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Po tak miłym akcencie muzycznym wszyscy goście zostali przywitani przez P. Małgorzatę Mroczkowską, dyrektor I Prywatnego Liceum w Płocku. Kolejno wypowiadali się również inni organizatorzy. Ich słowa skierowane były przede wszystkim do laureatów oraz pozostałych uczestników konkursu. Potem nastapiło rozdanie nagród. Prof. Zygmunt Rafał Strent, zgodnie z pozostałymi członkami Jury zachwycony pracą uczennicy z Katowic (Grand Prix), zauważył jednak: [...] A „Kaczki” [Wiktorii Balawender z Opola, MM] wyróżnione przez Panią Dyrektor zasługują na to samo. Szkoda, że uznano je za odbiegające od głównego tematu konkursu. Mój kolega ze studiów Jonasz Kofta też pewnie podzieliłby moje zdanie. To właśnie te słowa zostały przytoczone podczas wręczania nagród, przy wyróznieniu uczennicy z naszej szkoły.

Tradycyjnie zwieńczeniem wernisażu był poczęstunek...

oprac.: P. Dziuroń

foto: P.Dziuroń

« Powrót do listy