Przejdź do treści strony

Obchody 25 rocznicy zburzenia muru berlińskiego

19 Nov 2014 r.

9 listopada 2014 r. kilkadziesiąt osób zgromadzonych w pobliżu konsulatu Niemiec w Opolu zburzyło symboliczny mur z kartonu i przebiegło trasę długości 4 kilometrów. W ten sposób pracownicy Konsulatu i studenci Politechniki Opolskiej uczcili  rocznicę upadku muru berlińskiego. W noc z 9 na 10 listopada w 1989 r. rzecznik prasowy komunistycznej partii SED, Guenther Schabowsky ogłosił nowe prawo zezwalające obywatelom Niemiec wschodnich do przekraczania granicy NRD z RFN. Tysiące mieszkańców Berlina wschodniego ruszyło w kierunku przejść do Berlina zachodniego i zburzyło ponury mur dzielący to miasto na strefę zachodnią i wschodnią…  Ta niesamowita, pozytywna energia Berlińczyków jest  dzisiaj symbolem początku wolności w zjednoczonej Europie.

9 listopada 2014 r. pani konsul Niemiec Sabine Haake nim wydała komendę startu dla biegaczy powiedziała znamienne słowa:

Chcemy biec, aby na nowo poczuć radość i pozytywną energię tamtego dnia, niech nigdy Europy nie dzielą mury, ani te betonowe, ani te w ludzkich głowach…

Symboliczny, kartonowy mur, przygotowali i namalowali nasi uczniowie i w taki oto sposób uczestniczyliśmy w tej uroczystości.

 

oprac.: Zofia Szopińska

Foto.: D. Szopiński

« Powrót do listy