Przejdź do treści strony

O aktorstwie, ciężkiej pracy, pasji, sztuce i nauce w Naszej Szkole

08 Nov 2016 r.

(7 października 2016 roku w Galerii nad Odrą)

Agnieszka Żulewska, znana aktorka, ale też absolwentka opolskiego Plastyczniaka  była gościem 14. Festiwalu  Filmowego Opolskie Lamy.  Spotkanie z aktorką odbyło się także w Naszej Szkole.

Agnieszka po nauce w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Opolu ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizją, Teatralną w Łodzi. Zagrała w rozmaitych spektaklach na deskach warszawskich teatrów, w  serialach i filmach. Zdobyła wiele nagród- w tym roku została uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2015 za rolę w filmie „Chemia” Bartosza Prokopowicza.  Niedawno mogliśmy podziwiać jej kreację w głośnym i nagrodzonym filmie „Demon” Marcina Wrony. W czasie festiwalu zobaczyć można było dwie ciekawe etiudy, w których wystąpiła Agnieszka- „Fragmenty” Agnieszki Woszczyńskiej oraz „Lena i ja” Kaliny Alabrudzińskiej.

Spotkanie z nauczycielami i uczniami było dyskusją wokół pracy aktora w filmie i teatrze. Teatr jest trudny, bo to na deskach teatru widać, ile jeszcze rzeczy nie potrafimy.  Ja cały czas toczę walkę. W filmie zachowana jest intymność, natomiast w teatrze trzeba mierzyć się z energią wielu ludzi i jest to trudne- mówiła między innymi Agnieszka. Aktorka tłumaczyła, iż wszystkie trudne sytuacje, niepowodzenia są okazją, by lepiej siebie poznać. Wspominała naukę w Liceum Plastycznym, podkreślając rolę nauczycieli, wagę sztuki, rozwoju plastycznego w swoim życiu zawodowym.

oprac.: Agnieszka Zientarska

foto.: Daniel Szopiński

« Powrót do listy