Przejdź do treści strony

Nasi absolwenci - Michał Przyszlak

06 May 2021 r.

Konkurs Aneks, organizowany przez opolską Galerię Sztuki Współczesnej, wygrał w tym roku Michał Przyszlak, absolwent opolskiego Plastyczniaka i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Organizatorzy konkursu chcą wyróżnić i zaprezentować w formie autorskiej wystawy najbardziej wartościowe projekty w zakresie sztuk wizualnych młodych artystów, związanych z Opolszczyzną.

Historia artystycznego rozwoju Michała Przyszlaka może być z pewnością inspirująca dla uczniów i kandydatów do plastycznego liceum. Kończąc szkołę średnią Michał zdobył dyplom z ceramiki artystycznej. Dyplom wykonany został pod kierunkiem pań: Ireny Grabowskiej oraz Beaty Pizoń-Jeziorowskiej, która z wielką sympatią wspomina Michała jako ucznia naszej szkoły: - Michał dał się poznać jako osoba głęboko zaangażowana w edukację artystyczną. Prace plastyczne, które wykonywał, były zawsze poprzedzone wnikliwymi poszukiwaniami, dużą ilością szkiców, przemyśleń. Michał wyróżniał się również osobowością - był zawsze miły, uśmiechnięty, kulturalny, „pozytywnienie niedzisiejszy”. Cechowała go wielka wrażliwość i delikatność; zawsze pomocny, z uwagą słuchający korekt, refleksyjny.

Michał w ramach dyplomu wykonał kompozycję ceramiczną, inspirowaną postacią św. Franciszka z Asyżu. Pani Beata Pizoń-Jeziorowska pamięta jednak doskonale, ze jego artystyczne zainteresowania były szerokie i wykraczały zdecydowanie poza program szkolnych przedmiotów:
- Michał interesował się nie tylko sztukami plastycznymi, ale również współczesnymi zjawiskami związanym z kulturą: muzyką i multimediami.

Właśnie z muzyką i multimediami Michał Przyszlak związał swoje zawodowe, artystyczne życie. Jest autorem wielu projektów multimedialnych, współorganizatorem festiwalu audiowizualnego Nokta, twórcą wizualnych opraw koncertów.

Wystawa zatytułowana „Kompozycja 5/4” jest dostępna w Galerii Sztuki Współczesnej do 11 kwietnia. Oprócz samej wystawy Galeria zaproponowała też odbiorcom kilka dodatkowych wydarzeń, związanych z działaniami młodego artysty.

« Powrót do listy