Przejdź do treści strony

Muzealne spotkania z fotografią

07 Nov 2014 r.

Plon XIV międzynarodowego konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Muzealne Spotkania z Fotografią” zaprezentowano w koszalińskim Muzeum. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się 18 września 2014 r. o godz. 17:00 w siedzibie Muzeum, które jest organizatorem tego konkursu.

Patronat nad konkursem objął  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Na wystawie obejrzeliśmy 150 prac z blisko 1400 zgłoszonych na konkurs. W tym roku swoje prace nadesłało 91 autorów - oprócz uczniów polskich szkół wzięli w nim udział również młodzi fotografowie z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji i Niemiec. Oceniało je również międzynarodowe jury.

Podczas wernisażu wręczono nagrody i wyróżnienia. Zaprezentowano także nagrodzone przez jury fotokasty. Wystawę nagrodzonych prac przygotowano w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa (to największy w Europie  projekt społeczny i edukacyjny,  najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu). Finałowi „XIV Muzealnych Spotkań z Fotografią” towarzyszyła wystawa starego sprzętu i akcesoriów fotograficznych. Sprzęt pochodził z kolekcji Jacka Przybyszewskiego - koszalinianina od ponad 20 lat mieszkającego w Australii.

Ja szczególną uwagę zwróciłem na aparat fotograficzny "Alfa" zaprojektowany przez prof. Krzysztofa Meisnera (przy współudziale Olgierda Rutkowskiego), produkowanego przez Warszawskie Zakłady Fotograficzne w 1959r. Zaprezentowano około 100 aparatów i akcesoriów fotograficznych (obiektywy, lampy błyskowe, statywy i inne akcesoria). Cały sprzęt pochodził z polskich wytwórni. Większość została wyprodukowana w okresie powojennym, ale część pochodziła z lat trzydziestych XX wieku. Oglądaliśmy m.in. drewniany aparat z obiektywem Phos Varsovie Planistigmat ze składu Antoniego Larischa w Krakowie, czy produkowaną przed wojną na niemieckiej licencji malutką Sida Optykę z fabryki zegarków K. Żelazkiewicza i E. Niepanicza.

 

Uczestnikami tegorocznego wernisażu i warsztatów fotograficznych z naszej szkoły była laureatka  Alicja Sobieszczańska z klasy VI OSSP oraz Hanna Pydynowska i Jagoda Szerement uczennice klasy V OSSP. W tym roku zajęcia plenerowe podzielono na dwie części. Każdą z nich prowadził inny fotograf. Pierwszy, juror konkursu art. fot. P. Krzysztof Dąbrowski, drugi to P. Wiktorina Rodionowa, wykładowca akademicki z Sankt Petersburga i opiekunka artystyczna laureatki konkursu.

Ćwiczenie prowadzone przez P. Krzysztofa Dąbrowskiego było nauką fotografowania niewielkich fragmentów ciała (np. twarzy lub ich części, dłoni, stóp, itp.)  oraz innych przedmiotów (np.: kromka chleba, dojrzały liść), pozwalające przekonać się jak ważne jest precyzyjne zaplanowanie oświetlenia do ustalonego wcześniej kadru. Przedstawiciel każdej grupy  własnoręcznie przygotował kartonową maskę na softbox, a uczniowie ustawiali światła (z wykorzystaniem światłowodów). Zdjęcia wykonywano kamerą wielkoformatową na materiałach  negatywowych. Uczestnicy zajęć testowali różne warianty oświetlenia oraz wartości przesłony (ten sam plan fotografowany był z różną głębią ostrości). Wszystkie filmy zostały wywoływane i opracowane do przeglądu już jako obraz pozytywowy, prezentowany z projektora.

Wiktorina Rodionowa z Instytutu Międzynarodowych Programów Edukacyjnych w Sankt Petersburgu pokazem własnych zdjęć przygotowała uczestników do udanych prób panoramicznego fotografowania. Zapoznała uczestników pleneru z warunkami technicznymi korzystania z głowicy panoramicznej oraz innym osprzętem niezbędnym w tych warsztatach.

Poranne i przedpołudniowe sobotnie godziny uczniowie poświęcili na zebranie materiału fotograficznego do dalszej pracy, czyli montowania mieleńskich plenerowych panoram. Uczestnicy zajęć uczyli się łączyć serie zdjęć w efektowne panoramiczne zestawy. Gotowe panoramy zostały omówione i zaprezentowane na niedzielnym przeglądzie.

Oprac.: D. Szopiński

Foto.: Lena Subota, Daniel Szopiński, Hanna Pydynowska, Jagoda Szerement

« Powrót do listy