Przejdź do treści strony

Muzealne spotkania z fotografią - Koszalin 2015

12 Oct 2015 r.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Muzealne Spotkania z Fotografią – Koszalin 2015

Wrzesień jest miesiącem podsumowującym plon międzynarodowego konkursu fotograficznego „Muzealne Spotkania z Fotografią” odbywającego się każdego roku w Koszalinie. Także w tym roku byliśmy uczestnikami wernisażu. Laureatką została po raz trzeci Hanna Pydynowska z klasy VI OSSP. Na wystawie mogliśmy oglądać zdjęcia 10 naszych uczniów, również z klasy VI OSSP,  co należy uznać za duże osiągnięcie.

Na pokonkursowym plenerze fotograficznym w Mielnie, Hani towarzyszyły Angelika Banach i Marta Sobczyk. Tegoroczne zajęcia odbyły się pod hasłem „Ważna jest postać” i podzielone były na dwie części. Pierwszą prowadził juror konkursu Krzysztof Dąbrowski, drugą – gdyński fotograf Dariusz Śliwiński. Każde z całodziennych fotograficznych zadań zostało poprzedzone wieczornym pokazem oraz szczegółowym omówieniem form i zasad pracy. Uczestnicy plenerowych zajęć zostali podzieleni przez organizatorów na kilkuosobowe grupy, w których wykonywano wszystkie ćwiczenia. Celem ćwiczeń prowadzonych przez Krzysztofa Dąbrowskiego była próba zaaranżowania fotografowanej przestrzeni w taki sposób, aby stworzyć zabawną (surrealistyczną) rzeczywistość. Do kreowania zdjęć należało wykorzystać istniejące (zastane) plany, ludzi, przedmioty, posługując się przy tym np. głębią ostrości i odpowiednią ogniskową, ustawiając modeli w nietypowych pozach lub fotografując ich z niecodziennego punktu widzenia. Przy wykonywaniu zadania nie wolno było posługiwać się montażem komputerowym. Dopuszczalna obróbka miała na celu poprawienie ostrości, nasycenia, kontrastu i kadrowania.

Główna część ćwiczenia prowadzonego przez Dariusza Śliwińskiego – sesja portretowa – została wykonana w konwencji fotografii monochromatycznej. Przydatnym sprzętem były: tła fotograficzne, statywy, dyfuzory do rozpraszania światła, blendy. Wróciliśmy do korzeni fotografii i klasycznych sesji studyjnych w naturalnym oświetleniu. Zadanie polegało na zbudowaniu plenerowego atelier, zaproszeniu do pozowania osób o ciekawej urodzie, sfotografowaniu ich w pełnym planie (cała postać) oraz wykonaniu dokumentacji fotograficznej tego wydarzenia (w tym zdjęcia grupowego uczestników na tle własnego studia). Zajęcia plenerowe zakończyły się prezentacjami prac fotograficznych wszystkich uczestników.

Integralną częścią pleneru są również wykłady o tematyce związanej z historią i sztuką fotografii. Artysta, fotograf niezależny Marek Noniewicz przedstawił „Alchemię współczesności”, rzecz o technikach specjalnych w fotografii, a Michał Dolina, młody uczestnik warsztatów, multiinstrumentalista, wystąpił z wykładem „Tworzyć każdy może” – rzecz o pisaniu (komponowaniu) muzyki do obrazu.

Oprac.: D. Szopiński

Foto.: D. Szopiński (i inni)

« Powrót do listy