Przejdź do treści strony

„Muzealne spotkania z fotografią” Koszalin 2011

22 Sep 2011 r.

Międzynarodowy konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży „Muzealne Spotkania z Fotografią” organizowany jest przez Muzeum w Koszalinie. Współorganizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Edukacji Regionalnej. Konkurs objął patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś patronat medialny - miesięcznik „Foto”, Gazeta Szkolna Aktualności i Panoramix”.

Cele tego konkursu to:

  • możliwie szerokie włączenie muzeów do procesu kształcenia szkolnego,
  • wyrobienie wśród młodzieży szkolnej potrzeby obcowania z muzeum,
  • rozbudzanie aktywności uczniów przy wykorzystaniu procesu edukacji regionalnej,
  • rozwijanie osobistych zainteresowań młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych,
  • prezentacja twórczego spojrzenia młodego pokolenia na muzea.

W tegorocznej edycji konkursu uczennica klasy IVPLP Agata Górska otrzymała wyróżnienie za zdjęcie z zestawu „Ofelia”. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, otwarcie wystawy fotograficznej odbyło się w salach koszalińskiego Muzeum dnia 22 września br. Już po raz jedenasty do konkursu przystąpiło 454 młodych entuzjastów fotografii z Polski, Słowacji, Litwy, Rosji, Białorusi, Anglii i Francji, którzy przysłali setki zdjęć oraz 14 multimedialnych fotoreportaży. Do pokonkursowej wystawy wybrano 149 fotografii 100 autorów. Po raz pierwszy pokazano i nagrodzono konkursowe fotokasty.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia w salach muzeum również ekspozycji stałej o historii Koszalina, najważniejszych dzieł i wydarzeń artystycznych plenerów w Osiekach w latach 1963-1981, wystawy monet i medali oraz czasowej wystawy „Piękne i użyteczne”- XIX-wieczne srebra wytwórni polskich i europejskich, a w „Galerii Jednego Obrazu” odnalezione po 17 latach, a skradzione z muzeum w 1993 r. dzieło Friedricha Carla Mayera „Toast”.

W dniach 23–25 września 2011r. laureaci uczestniczyli w warsztatach fotograficznych w Dobrzycy i Mielnie prowadzonych przez profesjonalnych fotografów. Artystyczną inspiracją stały się piękne ogrody „Hortulus”. Młodzi fotograficy zrealizowali makrofotograficzne „wariacje” zatytułowane „Ważna jest zieleń” (zieleń w znaczeniu przyrody) oraz kadry zatytułowane „Kompozycja i kolor wydobyte światłem”. W pięcioosobowych zespołach wykonali również prezentacje multimedialne (fotokasty) zatytułowane „Mielno – tradycja i współczesność”, „Ludzie”, „Przyroda” i „Morze”. Były one zaprezentowane przez autorów w ostatnim, podsumowującym plener niedzielnym przedpołudniu.

Na wieczornych spotkaniach mieliśmy możliwość obejrzenia fotografii przyrodniczej w multimedialnej prezentacji „Malowanie światłem” olsztyńskiego artysty fotografika Mieczysława Wieliczko. Opiekunowie laureatów z Litwy przedstawili fotograficzne prace semestralne młodzieży uczącej się fotografii w szkołach litewskich. Ja również miałem przyjemność zaprezentować kilka etiud filmowych, zrealizowanych przez uczniów naszej szkoły, które wzbudziły spore zainteresowanie i powszechny aplauz.

oprac.: Daniel Szopiński

foto.: Daniel Szopiński

« Powrót do listy