Przejdź do treści strony

Muzealne spotkania z fotografią

21 Sep 2017 r.

W tym roku otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się dnia 21 września o godz. 17.00. w gościnnych wnętrzach Bałtyckiej Galerii Sztuki Centrum Kultury w Koszalinie.

Michalina Buba laureatka z klasy II PLP naszej szkoły otrzymała z rąk dyrektora muzeum P. Jerzego Buziałkowskiego wyróżnienie za zdjęcia z zestawu „Zagubieni”. Towarzyszyła jej Anna Jaborska, również uczennica klasy II PLP, której praca była również eksponowana na wystawie.

O warsztatach fotograficznych:

Fotograficzne warsztaty w Mielnie dla nagrodzonych uczniów odbywały się pod hasłem „Ważny jest obraz” (również w znaczeniu obrazu zwierciadlanego, czyli odbicia), podzielone były na dwie części. Pierwszą poprowadził gdyński fotograf Dariusz Śliwiński, drugą – Julia Obrazcowa, na co dzień prowadząca zajęcia fotograficzne w studiu „Okno” w Sankt Petersburgu. Każde z całodziennych zadań zostało poprzedzone wieczornym pokazem oraz szczegółowym omówieniem form i zasad pracy.

Portrety z lustrem – Ćwiczenie prowadzone przez Dariusza Śliwińskiego to fotograficzne poszukiwania na styku portretu i krajobrazu oraz eksperymenty z łączeniem przestrzeni alternatywnych – prawdy i fikcji. Uczestnicy wykonali zdjęcia cyfrowymi technikami klasycznymi (bez możliwości dodawania efektów na etapie obróbki). Słowa klucze: magia, tajemnica, baśniowość, senne krainy. Do dyspozycji uczestnicy warsztatów mieli różnej wielkości kawałki lustra. Wykorzystano także zasoby pensjonatu, w którym mieszkali uczestnicy. Przydatny był też sprzęt własny: lustra i lusterka.

Cyjanotypia, niebieski i biały – Zajęcia poprowadziła przez Julię Obrazcowa wprowadzając uczestników w tajniki zapisywania obrazu fotograficznego przy użyciu soli żelaza. Uczniowie samodzielnie przygotowali światłoczuły papier i wybrali przedmioty (o różnym stopniu przeźroczystości, np. liście, kwiaty), które następnie odwzorowali w swoich pracach. Do naświetlenia fotogramów posłużyły promienie słoneczne. Ostatnim etapem tworzenia obrazów luksograficznych było ich płukanie (wywoływanie) i suszenie. Do dyspozycji uczestników było wyposażenie ciemni fotograficznej, odczynniki i kuwety, papiery, pędzle, szyby formatu A4, spinacze (dociskające szkło).

Podsumowaniem warsztatów była wspólna prezentacja oraz omówienie wykonanych fotografii.

Oprac.: Daniel Szopiński

foto: D.Szopiński

« Powrót do listy