Przejdź do treści strony

Muzealne spotkania z fotografią 2012

23 Sep 2012 r.

O fotografii (z katalogu MSzF 2012)

„ Fotografia jest dla mnie czymś więcej niż hobby, to właściwie styl życia. Ze świata fotografii nie ma już odwrotu. Budzimy się każdego dnia myśląc o niej. Pracujemy, uczymy się, jemy, śpimy, siedzimy, biegamy - spełniamy różne obowiązki, ale w tym samym czasie myślimy o fotografii. Ona jest bardzo absorbująca i wymaga poświęceń. Warto jednak oddać jej cząstkę naszego życia, bo dzięki fotografii można lepiej zrozumieć rzeczywistość.”

Agne Bednaravičiute z Kowna, lat 16

Dnia 23 września 2012 r. w koszalińskim muzeum otwarto pokonkursową wystawę „Muzealne Spotkania z Fotografią” – Koszalin 2012. Na wernisaż zaproszono również uczniów naszej szkoły, Malwinę Gniot i Darię Thiel z klasy III OSSP, których prace prezentowano na w/w wystawie.Daria Thiel za zestaw zdjęć otrzymała nagrodę Pomorskiego Stowarzyszenia Edukacji Regionalnej, współorganizatora konkursu. Na wystawie zauważyliśmy także fotografie laureatki wcześniejszej edycji konkursu Barbary Brzęczek z klasy V OSSP. Prace naszych młodych entuzjastów fotografii od kilku lat są zauważane przez Jury konkursu o czym świadczą otrzymywane nagrody i wyróżnienia. W kolejnych dniach laureaci konkursu uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, realizując projekty fotograficzne oraz fotokasty na określony temat w salach koszalińskiego muzeum oraz na plażach Mielna (prezentacje multimedialne). Wieczorne spotkania uświetnił pokaz fotografii krajobrazowej autorstwa P. Mieczysława Wieliczko, zatytułowany „Pejzaż w czterech porach roku”, prezentowany przez P. Ewę Wieliczko – nauczyciela fotografii olsztyńskiego Pałacu Młodzieży. Organizatorzy warsztatów zaprezentowali także nadesłany monochromatyczny fotokast P. Joanny Chudy, inspirowany twórczością Jamesa Joyce’a. Projekt "Śląski Ulisses" jest fotograficznym zapisem wędrówek po ulicach miast współczesnego Górnego Śląska, przede wszystkim po osiedlach górniczych, które powoli odchodzą do przeszłości. „Grając nastrojem autorka zrywa z dotychczasowymi konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska wykraczając poza ramy fotografii socjologicznej, dokumentalnej, czy reportażowej.”

W niedzielne przedpołudnie uczestnicy pleneru prezentowali plon swoich dokonań, dzieląc się wrażeniami i spostrzeżeniami ze zrealizowanych projektów. W tegorocznej edycji konkursu, któremu patronował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyło 390 młodych autorów (od 13 do 19 lat w dwóch grupach wiekowych) z Litwy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Słowacji i Polski. Nadesłano 1280 zdjęć. Na wystawę jury pod przewodnictwem art. fot. P. Krzysztofa Dąbrowskiego, zakwalifikowało 142 fotografie 86 autorów. Wystawę można oglądać do 18 listopada br. Następnie prezentowana będzie w innych miastach Polski oraz w Niemczech i Finlandii. Wystawie towarzyszy starannie wydany (jak zawsze) katalog nagrodzonych, wyróżnionych i prezentowanych prac.

Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości plon zmagań konkursowych będziemy mogli obejrzeć w salach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, o co czyni starania niżej podpisany

Daniel Szopiński

foto: D.Szopiński

« Powrót do listy