Przejdź do treści strony

Multimedia w sztuce - Katowice 2011

18 Nov 2011 r.

W dniach 16-18 listopada 2011 r. w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach odbyły się już po raz piąty warsztaty multimedialne zatytułowane „Multimedia w sztuce”. Temat wiodący tegorocznych warsztatów to „Spotkanie z wybranym mistrzem”.

Uczniowie z 21 szkół plastycznych, biorący udział w warsztatach mieli wykonać w macierzystych placówkach minutowy film (w dowolnej technice) na temat: „Wokół obrazu Leonarda da Vinci Mona Lisa” lub „Salvador Dali - Upływający czas”. Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Bojkowska i Justyna Chrobot z klasy III PLP.

Po prezentacji wszystkich nadesłanych etiud odbyła się dyskusja z uczestnikami warsztatów, a następnie głosowanie na najlepsze filmy.

W przeprowadzonym plebiscycie wśród uczestników na najlepszy film (w tajnym głosowaniu) zwyciężyła etiuda przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Potwierdza to walory filmu, a tym samym rewelacyjną zgodność wyboru Jurorów i uczestników warsztatów.

Wszystkim uczestnikom rozdano dyplomy i nagrody książkowe.

I wyróżnienie

Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu
uczniowie – Przebor Słupek, Damian Malarz
opiekun – Michał Nieć

II wyróżnienie

Liceum Plastyczne im. C. Brancusi w Szczecinie
uczniowie – Marta Skórka
opiekun – Leszek Niedochodowicz

III wyróżnienie

Zespół Szkół Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej
uczniowie – Magdalena Zięba, Oliwia Dudek
opiekun – Robert Kańtoch

Opinia dr Jacka Skorusa i Ireneusza Kaznochy (Jurorów) była następująca:
„Szkoły uczestniczące w warsztatach zaprezentowały jednominutowe etiudy filmowe na temat obrazów Leonarda da Vinci i Salvadora Dali. Wszystkie prace spełniały kryteria przeglądu, wiele prezentowało wysoki poziom. Szczególną dojrzałością w ujęciu tematu wykazali się uczniowie z Nowego Wiśnicza, Szczecina i Dąbrowy Górniczej, których prace zostały wyróżnione”.

Opinia ankietowanych uczestników potwierdziła celowość kontynuacji warsztatów w obecnej formule z nowymi tematami.

oprac.: Daniel Szopiński

Kulisy są najciekawsze.

Podczas warsztatów multimedialnych miałam okazję z bliska przyjrzeć się skomplikowanemu procesowi powstawania filmu. Wykłady okazały się bardzo konstruktywne. Marcin Fischer (absolwent łódzkiej filmówki) zwrócił moją uwagę na sztukę montażu. Podczas spotkania „Od pomysłu do realizacji filmu” z Dagmarą Drzazgą (reżyserem TV) docieraliśmy do elementarnych części składowych filmu. Poznałam istotną rolę światła na planie zdjęciowym.

Poszerzyłam swoją wiedzę na temat twórczości Lecha Majewskiego, obejrzałam filmy inspirowane malarstwem i wiele innych.

Jestem pewna, że te wszystkie umiejętności, które nabyłam na warsztatach, pomogą mi w dalszych realizacjach filmowych.

oprac.: Justyna Chrobot

foto.: Daniel Szopiński

« Powrót do listy