Przejdź do treści strony

Multimedia w sztuce

16 Nov 2018 r.

W dniach 14-16 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach odbyła się kolejna edycja konkursu i warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce”. Tegoroczny temat warsztatów brzmiał: „Ożywić nieożywione”. Opolski Plastyczniak reprezentowały Katarzyna Szaran i Paulina Mucha z animacją zatytułowaną „Na życzenie”, wykonaną pod opieką p. Marii Bitki. Do Katowic na trzydniowe warsztaty przybyli reprezentanci aż dziewiętnastu szkół plastycznych z całej Polski.

Relacjonuje Paulina Mucha:

Pierwszego dnia brałyśmy udział w warsztatach prowadzonych przez Sławomira Salmanowicza – uczniowie mogli poznać profesjonalny program „DaVinci Resolve”. Oprócz tego miałyśmy okazję zobaczyć bogate zbiory sztuki w Muzeum Śląskim, m.in. galerię sztuki polskiej z lat 1800-1945, a także galerię śląskiej sztuki sakralnej.

Następnego dnia uczestniczyłyśmy w wykładzie poświęconym technikom animacji i w warsztatach z animacji lalkowej, prowadzonych przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej z wydziału animacji - Justynę Pazdan i Artura Hanaj. W bardzo ciekawy i przystępny sposób prowadzący przybliżyli krótką historię animacji, proces tworzenia animacji poklatkowej i pokazali różne sposoby kreowania ruchu lalek. Ponadto dużo opowiedzieli o sobie, o swoich pracach (animacjach) i o Łódzkiej Szkole Filmowej.

Pobyt w Katowicach zakończył się 16 listopada wykładem reżysera Ireneusza Kaznocha pt.: „Rodzaje narracji w filmie animowanym i aktorskim... czyli jak sprawnie opowiedzieć widzom swoją filmową historię.” Po wykładzie odbył się pokaz animacji konkursowych, połączony z panelem dyskusyjnym pt.: „Mocne i słabe strony przysłanych etiud filmowych nt. Ożywić nieożywione”. W skład jury wchodziło czterech prowadzących warsztaty w ciągu tych trzech pracowitych i bogatych w nowe doświadczenia dni. Podejście biorących udział w konkursie do animacji i tegorocznego tematu było bardzo kreatywne i zróżnicowane – zaprezentowano klipy filmowe, animacje poklatkowe, rysunkowe itp. Nie udało się nam zdobyć żadnej nagrody, więc może i wróciłyśmy z pustymi rękoma, ale na pewno z głową pełną nowej, rozległej wiedzy i praktycznych porad nie tylko z zakresu animacji, ale również filmu. Wszystkie te cenne informacje i nowe umiejętności zamierzamy wykorzystać w następnych produkcjach filmowych. Jesteśmy niezmiernie zadowolone z możliwości uczestniczenia w warsztatach i pełne energii do tworzenia nowych projektów.

Oprac.: P.Mucha z klasy II PLP

Foto: D.Szopiński

« Powrót do listy